- W Polsce obowiązuje nowszy standard cyfrowego radia DAB+. Odbiorniki DAB w starszych autach nie współpracują z nowym standardem
- Według danych Polskiego Radia już ok. 67 proc. mieszkańców Polski objęto zasięgiem DAB+. Cyfrowe radio działa w 33 miastach i okolicach naszego kraju
- Z raportu WorldDAB Automotive wynika, iż 92 proc. nowych samochodów w Polsce zawiera odbiornik radia DAB+
- Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
DAB to skrót od określenia Digital Audio Broadcasting, czyli radia nadawanego w formie cyfrowej. Standard DAB jest rozwijany i stosowany w UE od wielu lat (obecnie funkcjonuje już druga generacja znana jako DAB+). Historia cyfrowego radia sięga bowiem lat 90.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoCo się stanie, gdy wciśniemy przycisk DAB? Powinien włączyć się odbiornik cyfrowego radia. Nie oznacza to jednak, że od razu usłyszymy rozgłośnię. Wiele zależy od sprzętu i wieku samochodu! Bywa, że po wciśnięciu przycisku lub ikony DAB tuner rozpocznie automatyczne przeszukiwanie pasma, by odświeżyć listę zapamiętanych programów i dopiero po chwili usłyszmy audycję. Zdarza się także, że odbiornik nie znajdzie żadnej stacji.
DAB w starszych autach już nie działa w Polsce
Wiele zależy od standardu użytkowanego sprzętu w samochodzie (aż 94 proc. nowych aut w Europie i 92 proc. w Polsce zawiera standardowy tuner DAB+). W przypadku starszych aut wbudowane radioodbiorniki zwykle nie są kompatybilne z nowym standardem DAB+ (działają tylko ze starszym standardem DAB). W praktyce są już bezużyteczne. Na tym nie koniec.
- Przeczytaj także: Cyfrowe radio w Polsce działa. Oto przewodnik po DAB+
Niestety cyfrowe radio w Polsce nie wszędzie jest dostępne, co oznacza, że przeszukiwanie będzie bezskuteczne w niektórych regionach Polski. Z biegiem lat sytuacja jednak się poprawia, gdyż prócz emisji programów Polskiego Radia w największych miastach Polski (33 miejsca w kraju) pojawiają się także lokalne inicjatywy (w 2021 r. UKE wybrał DABCOM i PSN Infrastruktura do obsługi w 7 miastach Polski). Tylko w tym roku uruchomiono kilka multipleksów lokalnych (ze stacjami komercyjnymi), które objęły obszar takich miast jak Rzeszów, Tarnów, Toruń czy Szczecin. W lutym 2022 r. KRRiT ogłosiła zaś plany przyznania 9 koncesji na programy radiowe o zasięgu ogólnopolskim.
- Przeczytaj także: Tam opony zimowe są obowiązkowe od listopada. Co z całorocznymi?
DAB/DAB+ nie są wolne od wad. Przez lata wychwalano je za wyższą jakość dźwięku niż w analogowym AM/FM. W praktyce w Polsce od lat stosuje się niższy bitrate, co oznacza, że różnica w jakości dźwięku nie jest tak duża, jak można oczekiwać (przed laty, gdy prowadzono emisje testowe w Polsce, uzyskano znacznie lepsze parametry). Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnego radia sygnał nie będzie stopniowo zanikał w miarę oddalania się od nadajnika (w radiu FM będą narastać szumy i inne zakłócenia) tylko zginie od razu.