• Nakazy jazdy na oponach zimowych w Europie mają różną formę: w jednych krajach zależą od pogody, w innych od kalendarza, jeszcze w innych obowiązują lokalnie
  • Jazda na nieodpowiednich oponach zazwyczaj kończy się na mandacie, ale np. we Francji oznacza przymusowe odholowanie samochodu na parking strzeżony.
  • Spowodowanie wypadku, do którego przyczyniły się letnie opony w zimowych warunkach, może skończyć się karą więzienia w wielu krajach.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W Polsce nie ma obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych, choć jest przepis mówiący, że "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę". W praktyce, dopóki nie spowodujemy wypadku albo przynajmniej zagrożenia, za jazdę na łysych oponach letnich po ośnieżonej drodze nie grozi nam kara.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Za granicą opony zimowe obowiązkowe. A całoroczne?

W większości krajów naszego kontynentu, a zwłaszcza w krajach naszego regionu, jest stosowana jakaś forma obowiązkowego wyposażenia samochodu w opony zimowe — albo nakaz korzystania z zimówek podany w kalendarzu, albo jako zakaz jazdy na oponach letnich po śniegu.

A co z oponami całorocznymi, które w Polsce, ale nie tylko, zdobyły już kilkanaście proc. rynku opon do samochodów osobowych? Otóż opony całoroczne, jeśli noszą symbol 3PMSF (śnieżynka na tle trzech górskich szczytów), są traktowane jak opony zimowe w każdym, bez wyjątku, kraju należącym do UE. Mając na kołach opony całoroczne, wypełniamy obowiązek jazdy na zimówkach!

Ciekawostka: nieco inaczej jest z oponami noszącymi jedynie symbol M+S. W niektórych krajach, w których wymagane są opony zimowe, ogumienie M+S spełnia wymagania określone w przepisach. Nie jest tak jednak w każdym kraju i jest to słuszne podejście, ponieważ nie każda opona z symbolem M+S jest oponą zimową!

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach sąsiadujących z Polską?

U naszych sąsiadów, co do zasady, istnieje obowiązek używania zimą opon z homologacją zimową (jak wyżej: opony całoroczne z symbolem 3PMSF spełniają te warunki).

  • Czechy – obowiązek korzystania z opon zimowych od 1 listopada do 31 marca w warunkach zimowych, wystarczy oznaczenie na oponach M+S. Warunki zimowe to: śnieg, lód, błoto albo temperatura poniżej 4 st. C. Opony mają mieć minimum 4 mm głębokości (wyższe są wymagania dla pojazdów pow. 3,5 t).
  • Litwa – opony zimowe obowiązkowe od 10 listopada do 31 marca.
  • Łotwa – opony zimowe obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca w przypadku pojazdów do 3,5 t oraz ich przyczep. Minimalna głębokość bieżnika to 4 mm.
  • Niemcy – opony zimowe obowiązkowe w warunkach zimowych bez sprecyzowania okresu, w którym istnieje ten obowiązek. Inaczej mówiąc, jest to (naprawdę egzekwowany!) obowiązek dostosowania ogumienia do warunków panujących na drodze.

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na zachód od Polski?

W praktyce zimą wyjazd na zachód na oponach letnich — nawet jeśli w poszczególnych krajach obowiązują nakazy uzależnione od pogody — jest ryzykowny. Pogoda się zmienia i lokalni kierowcy, którzy nie chcą kupować opon zimowych, mogą zostawić auto w domu. Turysta jadący przez dany kraj nie ma raczej takiej możliwości!

  • Austria: opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia w zależności od panujących warunków pogodowych. W przypadku osób jadących w góry zaleca się posiadanie łańcuchów śniegowych – są obowiązkowe na wielu oznaczonych, stromych odcinkach dróg. Mandat za korzystanie z ogumienia niedopasowanego do warunków to nawet 5 tys. euro!
  • Szwajcaria – opony zimowe są zalecane (czyli obowiązek uzależniony jest od warunków panujących na drodze) od 1 listopada do 30 kwietnia. W przypadku kolizji z pojazdem niewyposażonym w odpowiednie opony kierowca jadący na oponach letnich może być obciążony współodpowiedzialnością za zdarzenie.
  •  Francja – w 2021 r. nastąpiło zaostrzenie przepisów: od 1 listopada do 31 marca obowiązkowe są opony zimowe w górskich miejscowościach (Alpy, Korsyka, Masyw Centralny, Masyw Jury, Pireneje, Masyw Wogezy). Obowiązek korzystania z opon zimowych dotyczy 34 departamentów kraju, czyli znacznej jego części. Maksymalny mandat za niedostosowanie się do obowiązku to 375 euro, dodatkowo auto może być odholowane na parking.
  • Włochy – nie ma jednolitych przepisów na terenie całego kraju. Przykładowo zimowe opony są obowiązkowe w południowym Tyrolu na drogach w Bolzano oraz na autostradzie A22 z Brenner do Affi od 15 listopada do 15 kwietnia niezależnie od pogody. W Dolinie Aosty opony zimowe są wymagane od 15 października do 15 kwietnia. W innych regionach nakaz korzystania z opon zimowych albo łańcuchów może być wprowadzany znakami. 

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na północ od Polski?

Formalne wymogi związane z oponami zimowymi nie są w krajach nordyckich bardziej surowe niż w Europie Środkowej, jednak w praktyce większość kierowców korzysta z opon zimowych i są to opony specjalnie przystosowane do użytku w warunkach panowania niskich temperatur, śniegu i lodu. Dawniej częściej używano opon z kolcami, obecnie dobrym standardem są opony z miękkiej mieszanki, w Polsce rzadko spotykane, zapewniające doskonałą przyczepność na lodzie. W takim otoczeniu posiadanie dobrych opon zimowych jest konieczne!

  • Estonia – opony zimowe obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca.
  • Finlandia – opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Zalecana głębokość bieżnika – 5 mm lub więcej, minimalna głębokość bieżnika – 3 mm.
  • Norwegia – nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, jednak w warunkach zimowych samochody na oponach letnich muszą być wyposażone w łańcuchy – posiadanie zimówek zwalnia od obowiązku korzystania z łańcuchów.
  • Szwecja – opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca. Ważne: również przyczepy ciągnięte przez auta do 3,5 t. muszą być wyposażone w ogumienie zimowe.

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na południe od Polski?

  • Chorwacja – opony zimowe wymagane na niektórych trasach oznakowanych znakami drogowymi; minimalna głębokość bieżnika opon zimowych to 4 mm.
  • Bułgaria – opony zimowe zalecane od 15 listopada do 1 marca.
  • Serbia – opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia w warunkach zimowych, na niektórych odcinkach niezależnie od pogody; minimalna głębokość bieżnika to 4 mm.
  • Węgry – przepisy podobne do polskich, opony zimowe nie są obowiązkowe.