Świadomość detailingu jest coraz większa, dlatego właściciele samochodów, szczególnie sportowych i samochodów klasy premium korzystają z profesjonalnych usług studiów detailingowych. Kierowcy chętnie wybierają takie usługi jak zabezpieczenie specjalistyczną folią oraz powłoką. Na co dzień, większość z nas preferuje jednak tańsze rozwiązania, dlatego, dobrym wyjściem może okazać się myjnia bezdotykowa.

Ile kosztuje myjnia bezdotykowa?

Kierowcy, którzy chcą mieć porządnie umyty i zabezpieczony samochód specjalnymi powłokami nabłyszczającymi i woskiem muszą liczyć się z kosztem od 10 do 20 zł za około 10 minut mycia. Na niektórych myjniach bezdotykowych można skorzystać także ze szczotki z aktywną pianą. Coraz więcej punktów wprowadza nowe programy, które ułatwiają np. oczyszczenie karoserii z plam po owadach, czy ptasich odchodach. Myjnia bezdotykowa to dobra opcja dla osób, które chcą szybko i tanio umyć samochód bez umawiania się do studia detailingowego.

Myjnia bezdotykowa - jak umyć samochód?

Aby prawidłowo myć samochód na myjni bezdotykowej, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli chcemy umyć auto w trasie, warto odczekać chwilę przed rozpoczęciem procesu czyszczenia. Lakier, jak i hamulce nie lubią chłodnej wody, wtedy, gdy są bardzo gorące. Myjnia bezdotykowa czasem oferuje także dostęp do specjalnych uchwytów, w których można powiesić i oczyścić dywaniki lub maty samochodowe.

Pamiętajcie, że chemia oferowana na myjni należy do tych bardziej agresywnych, co może niekorzystnie wpłynąć np. na stan felg polerowanych, chromowanych, czy matowych. Takie obręcze możemy jednak umyć ręcznie np. szamponem samochodowym lub środkiem pielęgnującym.

W przypadku starszych, skorodowanych samochodów, ale także przy całkiem nowych autach nie powinniśmy trzymać zbyt blisko lakieru lancy z wodą, czy szamponem. Nawet jeśli zależy nam na skutecznym zmyciu śladów po owadach - to nie jest dobry pomysł. Nie warto ryzykować zdarcia lakieru np. na masce, czy bocznych elementach karoserii. Dobrą metodą jest płukanie samochodu wodą demineralizowaną, po jakimś czasie trudne plamy zmiękną i będzie można je łatwiej zmyć.

Przejdźmy teraz przez wszystkie etapy mycia samochodu na myjni bezdotykowej. Zaczynamy od mycia wstępnego - warto przez chwilę opłukać samochód z tak zwanej pierwszej warstwy brudu. Mycie samochodu zawsze powinniśmy zaczynać od dachu auta, kierując się ku dołowi. Na samym końcu możemy spłukać progi, koła, nadkola i felgi. W drugim etapie możemy wybrać mycie szamponem, proszkiem lub aktywną pianę. Substancje trzeba nakładać na karoserię długimi poziomymi ruchami od dołu do góry. Tuż po nałożeniu warstwy szamponu, czy piany powinniśmy odczekać około minuty, aby środek myjący mógł zacząć działać. To najważniejszy moment w procesie czyszczenia samochodu.

W trzecim etapie przechodzimy do mycia zasadniczego, czasem nazywanego myciem właściwym. Standardowa odległość lancy z płynem/wodą od karoserii to 40 cm. Rozprowadzamy środek myjący równomiernie po samochodzie pod kątem 45 stopni. Jak zrobić to dobrze? Zacznijmy od przodu pojazdu i stopniowo myjmy kolejne partie samochodu - bardzo dokładnie i precyzyjnie, aż do uzyskania czystej powierzchni.

Bardzo ważną czynnością jest oczywiście płukanie resztek szamponu. Nie zapominajmy o takich miejscach jak: tablica rejestracyjna, wycieraczki, narożniki szyb, lusterka zewnętrzne oraz o łączeniach elementów karoserii. Wszędzie tam może zalegać szampon lub aktywna piana.

Na większości myjni dostępny jest tryb woskowania karoserii samochodu. Chociaż wosk na myjni bezdotykowej jest krótkotrwały, to warto korzystać z tego programu, by zachować połysk pojazdu i ochronić jego karoserię.

Oczywiście, na koniec musimy samochód porządnie opłukać wodą zdemineralizowaną, pozbyć się resztek wody i nabłyszczyć samochód. Dzięki temu zmniejszymy szansę na pojawienie się brzydkich zacieków na karoserii.

Ile można zarobić na myjni bezdotykowej?

Specjaliści z branży detailingu uważają, że postawienie myjni bezdotykowej w mieście, jak i na obrzeżach to bardzo dochodowy biznes. Kierowcy chętnie korzystają z tego rozwiązania w drodze do pracy, szkoły, w trakcie rodzinnych wyjazdów, czy delegacji. Szacuje się, że myjnia bezdotykowa to koszt około 250 tysięcy złotych natomiast miesięczne zarobki netto właścicieli myjni sięgają od 15 do 50 tysięcy złotych. Wszystko zależy od lokalizacji oraz ilości stanowisk dostępnych dla klientów.