Pokrowiec na samochód — definicja i podstawowe rodzaje

Pokrowiec na samochód to ochronna plandeka, którą przykrywa się pojazd z zewnątrz, w celu ochrony karoserii oraz lakieru przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, ptasich odchodów oraz brudem i kurzem. W zależności od wybranego rodzaju możemy kupić kilka wariantów osłony na auto różniących się między sobą materiałem, liczbą warstw oraz dodatkowym przeznaczeniem. Pierwszą kategorią pokrowca jest plandeka przykrywająca cały pojazd od dachu do kół. Najprostszy materiał ochronny ma jedną warstwę wykonaną z polipropylenu lub ortalionu.

W tym przypadku uważajmy i nie kupujmy najtańszych produktów. Pokrowiec na samochód składający się z jednej, twardej warstwy może porysować lakier. Lepszym rozwiązaniem są plandeki składające się z trzech elementów okrywających auto. Na zewnątrz jest powłoka PCV, a wewnętrzna, którą styka się z karoserią, ma miękką strukturę. Pół pokrowiec to zabezpieczenie osłaniające dach i szyby auta. Łatwiejszy w montażu, natomiast nie osłania on powłoki lakierniczej na drzwiach i masce.

Pokrowiec na samochód — jak prawidłowo zamontować?

Nawet najlepsze rozwiązanie na przykrycie auta nie będzie gwarantowało prawidłowej ochrony, jeśli zostanie umieszczone w niewłaściwy sposób. Jak założyć pokrowiec na samochód, aby w pełni spełniał swoją funkcję? Musimy odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju osłony potrzebujemy. Cienkie, jednowarstwowe pokrowce chronią przed kurzem w zamkniętych pomieszczeniach, natomiast maty antygradowe to grube plandeki, które zabezpieczają auto przed uderzeniami gradu oraz upadkiem gałęzi, podczas parkowania na zewnątrz. Kolejny etap to dobór osłony do nadwozia.

W sprzedaży są pokrowce uniwersalne z podziałem na rodzaje nadwozia. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup plandeki pod dany model auta. Wtedy będziemy mieli pewność, że objętość materiału jest odpowiednio dopasowana do samochodu. Pokrowiec na samochód nakładamy od góry i naciągamy niżej. Za pomocą sznurków bądź gum zaciskamy go na niżej znajdujących się częściach auta. Uniwersalna plandeka powinna mieć 20 centymetrów zapasu długości względem pojazdu.

Pokrowiec na samochód — jaki sprawdzi się zimą?

Jaki pokrowiec na samochód na zimę zagwarantuje odpowiednią ochronę? Dobry pomysł na osłonę zimową porą to użycie produktu wykonanego z trzech warstw. Pierwsza odbija promieniowanie słoneczne i jest wodoodporna, środkowa składa się z grubszej pianki, natomiast ostatnia, wewnętrzna ma miękką strukturę, dzięki czemu nie rysuje lakieru.

Dobierajmy pokrowce zatrzymujące wodę, ale również oddychające. Skroplona woda musi mieć możliwość odparowania, inaczej materiał osłaniający samochód przyczyni się do procesu powstawania ognisk rdzy. Pół pokrowiec na samochód skutecznie ochroni szyby przed szronem. Ten produkt sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy uniknąć odśnieżania i skrobania zmarzniętych szyb każdego poranka i szybko złożyć plandekę.

Czy warto kupić pokrowiec?

Pokrowiec na samochód, czy warto go nabyć? Zdecydowanie tak. Przy wyborze odpowiedniego kierujmy się jakością wykonania oraz funkcjami, jakie powinien spełniać. To dodatkowa ochrona dla zewnętrznej części auta narażonej na wiele czynników psujących jego wygląd. Używanie plandeki jako osłony pozwoli nam dłużej cieszyć się głębią koloru lakieru, na który słoneczne promienie wywrą mniejszy wpływ oraz zachować czystszy pojazd na dłużej. Gdy odejdzie nam potrzeba skrobania szyb zimą, docenimy oszczędność czasu.