• Szlifierkę należy trzymać tak, żeby uchwyt był w danej sytuacji pewny i wygodny
  • Szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne narzędzie, które może współpracować z różnymi akcesoriami
  • Jeśli macie ograniczony budżet, lepiej kupić podstawowy profesjonalny model niż wypasionego „chińczyka”

Szlifierka kątowa służy do zgrubnego szlifowania materiałów, ale też do przecinania różnych rzeczy, np. z metalu. Przydaje się zarówno przy aucie, jak i podczas różnych prac domowo-ogrodowych. Zapiekła się śruba od wydechu i trzeba by walczyć godzinę, żeby ją odkręcić?

Skoro i tak jest do wyrzucenia, można ją odciąć w pół minuty! Musisz zeszlifować korozję z jakiegoś elementu? W wielu wypadkach szlifierka kątowa będzie odpowiednia. Czasem trzeba coś skrócić albo tylko przytępić ostre metalowe krawędzie – niczym szybciej tego nie zrobisz niż właśnie szlifierką kątową – byle tylko był odpowiedni dostęp. Do szlifierki kątowej można też przymocować szczotkę drucianą albo ściernicę papierową.

Jak używać szlifierki kątowej?

Przede wszystkim: zawsze z osłoną, którą starzy fachowcy często zdejmują, bo bez niej lepiej widać linię cięcia. Osłona szlifierki kątowej przeszkadza w pracy (choć wiele zależy od modelu – osłony są lepsze i gorsze, wbrew pozorom dobrze zaprojektowana osłona to jedna z ważniejszych cech szlifierki kątowej), ale chroni przed poranieniem, zwłaszcza w przypadku, gdy tarcza szlifierska rozpadnie się na kawałki podczas wirowania z prędkością 8-12 tys. obrotów na minutę. Iskry, które powstają podczas cięcia i szlifowania, to mniejszy problem – trochę niszczą ubranie, ale jeśli tkanina nie jest całkiem sztuczna, nic się nie powinno stopić ani zapalić.

Z powodu ryzyka uszkodzenia tarczki tnącej czy szlifierskiej podczas pracy (to problem zwłaszcza w przypadku tańszych tarczek) należy zawsze pracować w okularach ochronnych, choć łatwo pokrywają się kurzem i ograniczają widoczność. Warto mieć rękawice, ale dobrze dopasowane, żeby nie zostały wkręcone w maszynę. Ta sama uwaga dotyczy długich włosów – muszą być związane, schowane – i ubrań (luźne, zwisające rękawy wykluczone!).

Tarcze szlifierskie (po lewej) są grubsze od tarcz tnących (po prawej) i dobrze znoszą przeciążenia boczne. Tarcz tnących lepiej nie używać do szlifowania! Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Tarcze szlifierskie (po lewej) są grubsze od tarcz tnących (po prawej) i dobrze znoszą przeciążenia boczne. Tarcz tnących lepiej nie używać do szlifowania!

Obok pracującej maszyny nie może być gapiów – kolegów, dzieci i zwierząt – to grozi ich śmiercią! Do ciętego materiału zbliżamy się pod kątem prostym, żeby nie dochodziło do przeciążeń bocznych tarczy – bo pęknie. Z tego samego względu tarczy tnącej nie powinno się zagłębiać za mocno w materiał – tniemy tak płytko, jak to możliwe, przesuwając tarczę np. wokół obwodu ciętej rurki, czyli całkiem inaczej niż w przypadku użycia np. ręcznej piły do metalu.

Co ważne, najpierw włączamy maszynę i rozpędzamy ją do właściwej prędkości, potem dopiero zaczynamy ciąć lub szlifować. Uwaga: tarcze tnące są mniej odporne na przeciążenia boczne niż tarcze szlifierskie – nie wolno ich stosować zamiennie, nawet jeśli czasem się to udaje. Jeśli chodzi o szczotki druciane albo ściernice przystosowane do szlifierek kątowych, należy przed ich użyciem upewnić się, jaka jest ich maksymalna prędkość robocza.

Niektórych takich narzędzi można użyć tylko ze szlifierką wyposażoną w regulację obrotów. Jeśli to możliwe, należy szlifierkę trzymać tak, by nie być na linii ostrza. Należy uważać, by iskry nie padały w okolice łatwopalnych materiałów, np. kanistrów z benzyną lub butelek z rozpuszczalnikiem. Iskry padające w stronę dobrze ubranego operatora narzędzia to mniejszy problem, częściowo chroni przed tym osłona tarczy roboczej.

Jeśli pracujemy dużą, ciężką maszyną, np. 230 mm o wysokiej mocy (amatorom to jednak odradzamy), należy trzymać ją tak, by w razie zakleszczenia tarczy „odjechała” od nas, a nie żeby próbowała nas uderzyć – nie da się jej w takiej sytuacji utrzymać. Wtedy oczywiście iskry lecą podczas pracy w stronę użytkownika szlifierki, ale naszym zdaniem (niektórzy mają inne) to mniejszy problem. Jeśli zastosujecie się do tych zasad, będziecie bezpieczni. 

Czym różnią się szlifierki kątowe?

Jeśli potrzebujecie narzędzia do jednorazowego użytku, możecie kupić tanie, za kilkadziesiąt zł – może wytrzyma przynajmniej ten jeden raz (szlifierki lubią się psuć bez ostrzeżenia). Jeżeli macie większy budżet, możecie mieć też większe wymagania, wówczas powinniście zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Wielkość: szlifierki kątowe różnią się przede wszystkim maksymalną średnicą tarczy szlifierskiej lub tnącej, jaką można na nie założyć. Dostępne są zarówno małe szlifierki 115 mm, 125 mm, jak i całkiem duże – 230 mm i większe. Szlifierki większe niż 125 mm powinny trafiać tylko w ręce profesjonalistów – w garażowo-amatorskich warunkach szlifierka 115 lub 125 mm w zupełności wystarczy.
  • Moc i obroty: szlifierka na tarcze 125 mm może mieć 800 W mocy, ale są też takie, które mają moc 1300 W. Wyższa moc jest zaletą, choć niekoniecznie idą za nią wyższe maksymalne obroty. Mocniejsza szlifierka z dobrą elektroniką nie zwalnia jednak pod obciążeniem, co z kolei oznacza sprawniejsze cięcie twardych materiałów, często idzie za tym wyższa trwałość maszyny.
  • Miękki start: to podstawa w przypadku szlifierek o dużej mocy. Mocna szlifierka bez „soft startu” ma taki odrzut, że za każdym razem trzeba ją mocno trzymać, żeby nie wyrwała się z ręki podczas włączania i nie zrobiła komuś krzywdy. Może to wydawać się przesadą, ale na pewno odrzut jest nieprzyjemny. Szlifierka z miękkim startem rozpędza się powoli, nie ma odrzutu. W przypadku sprzętu o mocy rzędu 800 W ma to mniejsze znaczenie. 
  • Regulacja obrotów: to bardzo przydatna funkcja, pozwala m.in. na korzystanie z nakładek (np. szczotek drucianych) nieznoszących wysokich obrotów, ale uwaga: jeśli kupujecie mocną szlifierkę za ok. 150 zł, to decydując się na model z regulacją obrotów, musicie liczyć się z ponadprzeciętną awaryjnością tego sprzętu. Model biznesowy niektórych importerów taniego azjatyckiego towaru bazuje na tym, że klient amator użyje szlifierki raz lub dwa, a potem odłoży ją i sięgnie po nią po raz kolejny już po zakończeniu gwarancji, pozostałym z kolei wymieniają sprzęt na nowy lub zwracają pieniądze. Szkoda czasu i pieniędzy na przesyłki. Dobre, mocne szlifierki z miękkim startem i regulacją obrotów kosztują po kilkaset zł.
  • Osłona: warto szlifierkę wziąć do ręki jeszcze w sklepie i zobaczyć, czy wygodnie się ją trzyma, czy jest dobrze wyważona, czy osłona bardzo przeszkadza, w jakim stopniu ogranicza widoczność. 
  • Rada: jeśli macie ograniczony budżet, lepiej kupić podstawowy profesjonalny model niż wypasionego „chińczyka”.

Szlifierki akumulatorowe

Na rynku jest coraz więcej szlifierek bezprzewodowych – zasilanych bateriami. Brak kabla okazuje się bezcenny: narzędzia można używać w miejscu, gdzie nie ma gniazdka 230 V, nie trzeba ciągnąć przedłużacza, kabel nie plącze się pod ręką, nie ma obawy, że się o niego potkniemy.

W przypadku narzędzi do okazjonalnego użytku nie ma jednak sensu kupowanie szlifierki na baterie jako jedynego w domowym warsztacie narzędzia bezprzewodowego. Sens pojawia się wtedy, gdy chcemy mieć w domu sprzęt systemowy i tych samych baterii używać we wkrętarce i innych narzędziach. W przypadku szlifierek na baterie ważniejsze niż w przypadku sprzętu z kablem jest to, czy mają one silnik szczotkowy, czy bezszczotkowy: silnik bezszczotkowy zapewnia wyraźnie lepsze osiągi w sytuacji, gdy mocy nie ma za dużo, jest trwalszy. Niestety, szlifierka bezszczotkowa kosztuje mniej więcej dwa razy więcej niż odpowiednik z silnikiem szczotkowym.

Ograniczeniem, o którym trzeba pamiętać, jest wydajność baterii. Jako że szlifierka jest urządzeniem energochłonnym, trzeba zaopatrzyć się w baterie o dużej pojemności. O tym, co potrafią małe szlifierki 18-woltowe, niech świadczy to, że narzędzia te sprawdzają się w rękach złodziei katalizatorów i filtrów DPF: odciąć rurkę wydechu szlifierką na baterie – nic prostszego!

Najpopularniejsze szlifierki kątowe według serwisu Skąpiec.pl

Szlifierka kątowa Makita GA6021

 Makita GA6021 Foto: Skąpiec.pl
Makita GA6021

Szlifierka kątowa Makita GA6021C o mocy 1450 W pozwoli na swobodną pracę w każdym warsztacie. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Bosch PWS 850-125

 Bosch PWS 850-125 Foto: Skąpiec.pl
Bosch PWS 850-125

Szlifierka kątowa Bosch PWS 850–125 z silnikiem o mocy 850W oraz tarczą o średnicy 125 mm to idealne narzędzie do cięcia, szlifowania lub polerowania. System Dust Protection chroni łożyska przed osadzaniem się pyłu szlifierskiego oraz opiłków. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Bosch GWS 18-125 V-Li

Bosch GWS 18-125 V-Li Foto: Skąpiec.pl
Bosch GWS 18-125 V-Li

Szlifierka kątowa firmy BOSCH z napięciem akumulatora 18 V i prędkością obrotową bez obciążenia 10000 obr./min. Średnica tarczy tnącej: 125 mm. Zwarta konstrukcja i niska waga (tylko 2.3 kg) zapewniają komfort pracy, także w miejscach trudno dostępnych oraz przy pracach wymagających trzymania narzędzia nad głową. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Bosch PWS 700-115

 Bosch PWS 700-115 Foto: Skąpiec.pl
Bosch PWS 700-115

Szlifierka kątowa Bosch PWS 700–115 to uniwersalne w użyciu narzędzie do cięcia, skracania, szlifowania i szczotkowania metalu, płytek oraz bloków betonowych. Urządzenie wyposażono w funkcję uniemożliwiającą przedostawaniu się kurzu do łożyska, który powstaje podczas szlifowania i cięcia – co znacznie wpływa na żywotność szlifierki. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa DeWalt DWE4157-QS

 DeWalt DWE4157-QS Foto: Skąpiec.pl
DeWalt DWE4157-QS

Szlifierka kątowa DeWalt DWE4157-QS ma mały, ergonomiczny obwód korpusu, który umożliwia komfortowy chwyt i wygodną pracę. Ten model szlifierki wyposażono w zabezpieczenie zaniku napięcia. Po jego zaniku wyłącznik trzeba ponownie świadomie włączyć i ponownie włączyć, a przycisk blokady wrzeciona umieszczony u góry zwiększa głębokość cięcia. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa DeWalt DWE4057-QS

 DeWalt DWE4157-QS Foto: Skąpiec.pl
DeWalt DWE4157-QS

Szlifierka kątowa DeWalt DWE4057-QS ma mały, ergonomiczny obwód korpusu, który umożliwia komfortowy chwyt i wygodną pracę. Ten model szlifierki wyposażono w zabezpieczenie zaniku napięcia. Po jego zaniku wyłącznik trzeba ponownie świadomie włączyć i ponownie włączyć, a przycisk blokady wrzeciona umieszczony u góry zwiększa głębokość cięcia. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa NAC AGE120A-GY

 NAC AGE120A-GY Foto: Skąpiec.pl
NAC AGE120A-GY

Szlifierka kątowa NAC AGE120A-GY o mocy 1200 W przeznaczona jest do prac remontowych, prac budowlanych oraz prac remontowo – instalacyjnych. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Bosch Professional GWS 850CE RSP

 Bosch Professional GWS 850CE RSP Foto: Skąpiec.pl
Bosch Professional GWS 850CE RSP

Szlifierka kątowa Bosch Professional GWS 850CE RSP to urządzenie wyposażone w wytrzymały silnik o mocy 850 W z systemem łagodnego rozruchu. Dzięki smukłej obudowie praca tą szlifierką jest bardzo wygodna. Co równie ważne prędkość obrotową tarczy można elektronicznie dostosować do pracy z różnymi materiałami. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Makita GA5030R

 Makita SZLIFIERKA KĄTOWA GA5030R Foto: Skąpiec.pl
Makita SZLIFIERKA KĄTOWA GA5030R

Szlifierka kątowa Makita GA5030R to produkt o kompaktowym i ergonomicznym kształcie. Co w połączeniu z małą obudową przekładni ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Sprawdź cenę!

Szlifierka kątowa Bosch GWS 15-125 CIEP

 Bosch GWS 15-125 CIEP Foto: Skąpiec.pl
Bosch GWS 15-125 CIEP

Szlifierka kątowa Bosch GWS 15–125 CIEP Professional. Model z nowej serii PROtection: solidny, trwały i zupełnie bezpieczny. Sprawdź cenę!

Szukasz innej szlifierki kątowej? W jednym miejscu zebraliśmy oferty ze wszystkich sklepów internetowych. Porównaj interesujące ciebie produkty i wybierz ten w najlepszej cenie.