Korytarz życia, czyli tworzenie na zakorkowanej autostradzie przejazdu dla służb ratowniczych, nie jest nowym wynalazkiem. Zasady jego tworzenia wypracowano już w latach latach 80-tych, a w wielu krajach, m.in. Niemczech, Austrii, Słowacji i na Węgrzech od wielu lat kwestię tworzenia korytarza regulują precyzyjnie przepisy, a za ich łamanie grożą naprawdę surowe kary.

Co prawda w Polsce trwają już prace nad usankcjonowaniem tej kwestii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kierowcy tworzyli go zanim wejdą odpowiednie przepisy. Tym bardziej, że zasada tworzenia korytarza życia jest taka sama we wszystkich krajach Europy.

Reguła jest prosta: kierowcy na skrajnym lewym pasie ruchu zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi jezdni albo na pas zieleni, natomiast samochody z prawego pasa do prawej krawędzi – nawet jeśli oznacza to wjechanie na pas awaryjny. Jeśli pasów ruchu jest więcej niż dwa, korytarz tworzy się zawszę między skrajnym lewym a sąsiadującym z nim po prawej stronie pasem jezdni. Co ważne, kierowcy powinni zjechać na bok, tworząc korytarz życia od razu, gdy tylko droga zaczyna się korkować, bez czekania na przyjazd karetki, czy policji.

Kolejna ważna uwaga. Utworzony przez w ten sposób przesmyk, w żadnym wypadku nie może służyć do zawracania. Niestety, w Polsce cześć kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykorzystując korytarz życia do cofnięcia się do najbliższego zjazdu, stwarzają nie tylko zagrożenie na drodze, ale drastycznie zmniejszają szanse ofiar wypadku.

Za granicą, już za samo niezjechanie do krawędzi drogi podczas zatoru na autostradzie grożą mandaty do kilkuset Euro, a za jazdę nim kierowcy karani są grzywnami w wysokości kilku tysięcy Euro – przykładowo w Niemczech za bezpodstawne użycie korytarzu życia grozi 3 tys. euro kary. Patrząc na to, jak szkodliwe i bezmyślne jest to działanie, nawet tak wysokie kary nie są zbyt surowe. Warto się tu zastanowić, czy nasz czas jest ważniejszy od czyjegoś życia?

Materiał publikowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada.

Bezpieczna Autostrada to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. Głównym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa na autostradach poprzez zwiększenie świadomości kierowców w zakresie prawidłowego poruszania się po drogach szybkiego ruchu oraz promowanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.