Szukasz dobrej oferty ubezpieczenia samochodu? Prawdopodobnie korzystasz z porównywarki ubezpieczeń. To rozsądne, ponieważ każdy z ubezpieczycieli działających na polskim rynku ma inną politykę i preferuje inną grupę klientów, co w praktyce oznacza, że w skrajnych przypadkach podobne oferty dla tego samego kierowcy i tego samego pojazdu mogą się różnić ceną o… kilkaset złotych! Nikt nie chce przepłacać, a zatem siadamy do komputera, otwieramy porównywarkę ubezpieczeń i zaczynamy wypełniać formularz. Formularz przy odrobinie wprawy wypełnimy w kilka minut, niemniej zawiera on zwykle wiele pytań „osobistych”, które można odebrać jako zbyt dużą ingerencję w prywatność: po co ubezpieczycielowi wiedza, ile mam dzieci, czy mam żonę albo męża? Pytań tego typu może być zresztą więcej.

Ważne! Jeśli w najbliższym czasie planujesz kupić ubezpieczenie OC/AC, możemy skalkulować najkorzystniejszą składkę – zostaw swoje dane w poniższym formularzu, a my się skontaktujemy i wybierzemy dla Ciebie najlepszą spośród setek propozycji, jakimi dysponujemy w naszej bazie.

Jak obliczają składkę ubezpieczeniową?

Czasy, kiedy ubezpieczyciel zadowalał się informacją o wieku kierowcy, pojemnością silnika samochodu i oświadczeniem na temat szkód spowodowanych w ciągu ostatnich kilku lat, bezpowrotnie minęły. Obecnie ubezpieczyciele bardzo starannie wyliczają ryzyko ubezpieczeniowe, podchodząc – na tyle, na ile to możliwe – indywidualnie do każdego przypadku. Ryzyko ubezpieczeniowe to nic innego, jak wyliczone prawdopodobieństwo, że kierowca, który prosi o ofertę ubezpieczenia samochodu, spowoduje wypadek, kolizję albo innego rodzaju szkodę. Oczywiście, bardzo ważna w tym kontekście jest historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, niemniej sytuacja ludzi i powodowane przez nich ryzyko ubezpieczeniowe zmieniają się w zależności od warunków, jakie można, a nawet trzeba wziąć pod uwagę. Przykład: kierowca, który wcześniej jako bezdzietny kawaler jeździł niebezpiecznie i powodował wiele szkód, a więc płacił wysokie składki ubezpieczeniowe, w kolejnym roku ubezpieczeniowym jako już mężczyzna żonaty i z dzieckiem może być potraktowany przez niektórych ubezpieczycieli łagodniej. Będzie tak wtedy, gdy według danych statystycznych danego ubezpieczyciela posiadanie rodziny wpływa na pozytywną zmianę zachowania kierowcy – np. ostrożniejszą, bardziej defensywną jazdę.

O co może spytać ubezpieczyciel?

Jest szereg danych, pozornie nieistotnych, które statystycznie mają mniejszy lub większy wpływ na ryzyko ubezpieczeniowe, a więc brane są pod uwagę przy wyliczaniu składki, a więc pojawią się w formularzu, który klient ubezpieczyciela czy porównywarki ubezpieczeń musi (albo może dobrowolnie) wypełnić. To np. pytania:

  • o rodzinę: posiadanie rodziny statystycznie „uspokaja” kierowcę, zwiększa jego poczucie odpowiedzialności, redukuje ryzyko ubezpieczeniowe;
  • wiek właściciela samochodu/kierowcy: statystyka jest dla młodych kierowców bezlitosna – mimo lepszej sprawności psychomotorycznej niż u wielu starszych kierowców, to ci młodsi jeżdżą szybciej i powodują więcej niebezpiecznych sytuacji;
  • staż za kierownicą określany na podstawie czasu, który minął od daty uzyskania po raz pierwszy prawa jazdy – im większy, tym potencjalnie bezpieczniejszy, bardziej doświadczony kierowca;
  • planowany przebieg auta – duży przebieg zwiększa ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji, bardzo mały może jednak świadczyć o niewielkim doświadczeniu za kierownicą. Ubezpieczyciele podchodzą do tego parametru w różny sposób, niektórzy traktują go tylko jako źródło danych statystycznych;
  • markę auta, model, moc silnika, a nawet kolor nadwozia – z danych niektórych ubezpieczycieli wynika jednoznacznie, że niektóre modele lub wersje aut biorą udział w ponadprzeciętnej liczbie zdarzeń, co może wynikać np. z typowego dla danego modelu auta profilu psychologicznego właściciela;
  • adres zamieszkania – warunki jazdy np. w Warszawie bardziej sprzyjają kolizjom niż w wielu innych regionach Polski. Z reguły brany jest pod uwagę kod pocztowy miejsca zamieszkania, który ubezpieczyciele kwalifikują do jednej z kategorii „poziomu zagrożenia”;
  • PESEL – potrzebny jest ubezpieczycielowi z kilku przyczyn, na pewnym etapie na pewno o niego zapyta. Po pierwsze, dlatego, że w PESEL-u zakodowany jest wiek jego posiadacza, a po drugie, wpisując PESEL do bazy danych, ubezpieczyciel ma natychmiast wgląd do historii ubezpieczeniowej tej osoby. To historia ubezpieczeniowa, którą tworzą zdarzenia związane z ubezpieczeniami w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce. Jeśli więc spowodowaliśmy szkodę u jednego ubezpieczyciela, nie powinniśmy liczyć na to, że inny ubezpieczyciel się o tym nie dowie.

Jak łatwo się domyślić, w formularzach porównywarek ubezpieczeń może znaleźć nieco więcej pól do wypełnienia, gdyż ten jeden formularz zawiera dane potrzebne różnym ubezpieczycielom. Niemniej wypełniając dobrze zaprojektowany formularz tylko jeden raz i tak zaoszczędzimy mnóstwo czasu, a przy okazji sporo pieniędzy.

O czym należy pamiętać, wypełniając formularz lub wniosek ubezpieczeniowy?

Podstawa to… nie kłamać! Po pierwsze, z reguły to, co najbardziej chcielibyśmy ukryć, czyli spowodowane wcześniej kolizje i tak wyjdą na jaw niemal automatycznie. Nawet jeśli informacje o spowodowanych przez nas wypadkach spływają do centralnej bazy danych z opóźnieniem, to jednak wcześniej czy później się w niej pojawią. Nie należy też podawać innych fałszywych danych. Dlaczego?

Otóż podanie niepełnych albo nieprawdziwych danych nie znaczy, że ubezpieczyciel wypowie nam zawartą już umowę, jednak gdy oszustwo czy też błąd wyjdą na jaw, a miały wpływ na kalkulację składki, ubezpieczyciel prawdopodobnie zażąda dopłaty. Może się zdarzyć, że dopłata ta będzie wyższa niż całkowita cena podobnej polisy u innego ubezpieczyciela, który ma inną politykę kształtowania składek. A warto pamiętać, że np. polisy OC nie można wypowiedzieć z dnia na dzień np. na pół roku przed końcem jej obowiązywania tylko dlatego, że nagle okazała się dla nas za droga!

Ważne! Jeśli w najbliższym czasie planujesz kupić ubezpieczenie OC/AC, możemy skalkulować najkorzystniejszą składkę – zostaw swoje dane w poniższym formularzu, a my się skontaktujemy i wybierzemy dla Ciebie najlepszą spośród setek propozycji, jakimi dysponujemy w naszej bazie.