• Wciąż chętnie są poszukiwane głośniki do starszych samochodów sprzed dekady. Modele w rozmiarach 8.7 cm
  • Większość poszukiwanych głośników to modele w rozmiarze 165 mm, które pasują do wielu samochodów na rynku
  • W czołowej dziesiątce znajdują się także subwoofery: jeden w skrzyni i dwa osobne głośniki

Im bliżej wiosny tym większe zainteresowanie sprzętem car audio. Tak od wielu lat zgodnie twierdzą nie tylko sprzedawcy sprzętu w salonach car audio ale również importerzy i przedstawiciele wielu renomowanych firm car audio z całego świata. Nie dziwi zatem, że zwykle na początku roku pojawiają się nowe kolekcje sprzętu przygotowane z myślą o zbliżającym się sezonie.

A jaki sprzęt car audio cieszy się największym zainteresowaniem? Oto najświeższy raport popularnego serwisu Skąpiec, który sprawdził jakie głośniki samochodowe cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników. W raporcie nie uwzględniono wszystkich marek dostępnych na rynku. Część firm (szczególnie tych audiofilskich, które oferują najdroższe zestawy) rzadko pojawia się w internetowych sklepach. Najbardziej wyszukane audiofilskie zestawy zwykle dostępne są tylko na zamówienie i jedynie w wyspecjalizowanych warsztatach car audio.

W marcowym rankingu Skąpca nietrudno wskazać faworytów. Zwykle poszukiwane są zestawy złożone z kilku głośników. To komplety dwudrożne z oddzielnymi modelami wysokotonowymi i wooferami w rozmiarze 16 – 16.5 cm. Takie komplety pasują do większości samochodów na rynku. Ich popularność nie dziwi, gdyż świetnie nadają się do nagłośnienia całej kabiny – z przodu jak i z tyłu. Co ważne z odseparowanymi kompletami łatwiej stworzyć lepszą scenę dźwiękową, czyli innymi słowy zapewnić sobie bardziej sprzyjające warunki do słuchania dobrej muzyki.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno: ceny. Najbardziej popularne zestawy wcale nie są najtańsze na rymku. Poszukujemy produktów nieco wyższej jakości od najbardziej renomowanych producentów. To z pewnością istotna wiadomość dla importerów tzw. „bez-markowej chińszczyzny”. Sztuką staje się sprzedaż tanich głośników do których nie przyznaje się żaden producent.

Miejsce 10 - Hertz DS30.3

Hertz DS30.3
Hertz DS30.3

Niedrogi subwoofer bardzo dobrej i cenionej marki. Włoski Hertz to nic innego jak marka popularnych głośników kontrolowana przez niezwykle renomowaną firmę Audison. Niedrogi subwoofer o średnicy 30 cm to model oferowany osobno (bez skrzyni). Zwykle zatem jest wybierany przez tych klientów, którzy szukają porządnego markowego głośnika i dobierają do niego skrzynię odpowiednią do swojego samochodu.

DS. 30.3 pochodzi z niedrogiej serii Dieci, więc pod względem techniki nie wyróżnia się zaawansowanymi rozwiązaniami. Polipropylenowa membrana (z tworzywa sztucznego) wystarczy do skrzyń o niedużym litrażu (zamknięte jak i z bas reflex). To dość uniwersalna konstrukcja do której nie potrzeba drogiego i mocnego wzmacniacza. Sprawdź cenę!

Miejsce 9 - Peiying PY-BB300X

Peiying PYBB300X
Peiying PYBB300X

Twórcy polskiej marki mają się z czego cieszyć. PY-BB300X to jedyny skrzyniowy subwoofer w zestawieniu. Jego popularność nie powinna dziwić. To model z wbudowanym wzmacniaczem, więc właściwie nie wymaga dodatkowych inwestycji o większej wartości (np. na zakup dobrego wzmacniacza). Jeśli dodać do tego dobrą jakość wykonania i całkiem solidną obudowę, to mamy receptę na popularny produkt.

Peiying PY-BB300X to model z głośnikiem 30 cm. To już dość duży model, więc z pewnością warto go przymierzyć do bagażnika by upewnić się, czy nie zajmie zbyt wiele wolnego miejsca. Instalacja ogranicza się jedynie do podłączenia zasilania oraz przewodu RCA do radia. Tyle i aż tyle. Sprawdź cenę!

Miejsce 8 - Alpine SXE-5725S

Alpine SXE5725S
Alpine SXE5725S

Rozmiar oznacza jedno - dużym zainteresowaniem cieszą się głośniki, które pasują do popularnych starszych modeli Forda (KA, Mondeo, Puma, Focus, Fiesta) jak i Mazdy 323 oraz 626. Dwudrożne głośniki Alpine w formie elipsy to dość tani sposób na zastąpienie zwykle już wysłużonych głośników instalowanych fabrycznie. Cena jest dość niska – poniżej 200 zł.

Alpine SXE-5725 podobnie jak inne modele konkurencji zaprojektowano przede wszystkim z myślą o podłączeniu bezpośrednio pod fabryczne radio. Nic nie stoi na przeszkodzie by dołożyć osobny wzmacniacz, ale trudno spodziewać się cudów. Sprawdź cenę!

Miejsce 7 - Hertz DSK 130.3

Hertz DSK130.3
Hertz DSK130.3

Włoski hit od renomowanego producenta. To jeden z popularniejszych modeli, który wyróżnia się nie tylko całkiem atrakcyjną ceną czy membraną w kształcie litery V. Seria DSK to porządnie wykonane głośniki (a właściwie zestaw złożony z pary tweeterów i pary wooferów). Komplet ma dość uniwersalny charakter gdyż sprawdzi się równie dobrze gdy jest podłączony bezpośrednio do radia jak i do osobnego wzmacniacza.

Hertz słynie z brzmienia głośników wysokotonowych, które dość mocno podkreślają charakter sopranów. Kto zatem lubi podkręcać tony wysokie będzie bardzo zadowolony.

Warto pamiętać, że DSK 130.3 to model z wooferami o średnicy 130 mm. Pasuje zatem przede wszystkim do samochodów Renault, niektórych modeli Fiata (np. Brava, Bravo, Multipla) czy Hondy (m.in. Civic). Sprawdź cenę!

Miejsce 6 - Alpine SXE-0825S

Alpine SXE0825S
Alpine SXE0825S

Oto model, który pasuje do starszych modeli Fiata (Punto), Seata (Toledo) czy nawet Saaba (900). Od tak małego głośnika (8.7 cm) trudno oczekiwać cudów jeśli chodzi o brzmienie. Trudno liczyć na jakikolwiek sensowny poziom tonów niskich. Właściwie służy po to by w ogóle grać. Moc RMS wynosi 20 W, więc pomysły o podłączaniu głośników do osobnego wzmacniacza są bez sensu.

W przypadku tak małych głośników ogromne znaczenie ma głębokość montażu. Czasami kilka mm decyduje czy głośnik uda się schować pod fabryczną maskownicą. Sprawdź cenę!

Miejsce 5 - Pioneer TS-W311S4

Pioneer tsw311s
Pioneer tsw311s

Najpopularniejszy subwoofer w nowym rankingu Skąpca. To niedrogi model o średnicy 30 cm. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim masywnym koszem. Polipropylenowa membrana to standard w klasie. TS-W311S4 to model sprzedawany osobno bez skrzyni – trzeba zatem ją uwzględnić w zakupie.

Na uwagę zasługuje to, że Pioneer podaje bardzo szczegółowe parametry techniczne (TS), dzięki którym można obliczyć odpowiednią obudowę. Producent rekomenduje skrzynkę o objętości ok 35 l. Nie będzie zatem na tyle mała, by np. swobodnie zmieścić subwoofer w małym miejskim samochodzie. Sprawdź cenę!

Miejsce 4 - Hertz DCX 165.3

Hertz DSK165.3
Hertz DSK165.3

Kolejny Hertz w zestawieniu. Popularność marki nie jest dziełem przypadku. Włosi zadbali o dobre jakościowo głośniki o dość charakterystycznym brzmieniu (głównie za sprawą mocnych głośników wysokotonowych).

Model DCX 165.3 to popularny model koaksjalny. Innymi słowy to dobry głośnik do montażu np. w tylnych drzwiach lub w półce. W ostateczności jeśli komuś szkoda pieniędzy na zestaw z osobnymi głośnikami wysokotonowymi to wówczas może śmiało zainwestować we włoskie modele koaksjalne. Kosztują ok 150 zł. To niewiele. Sprawdź cenę!

Miejsce 3 - Magnat Edition 216

Magnat Edition
Magnat Edition

Niemiecka firma już zakończyła produkcję głośników samochodowych, więc nie dziwi, że dystrybutorzy zrobili spore zapasy sprzętu, który cieszy się dużym wzięciem. Głośniki też występują pod marką Mac Audio.

Edition 216 to niedrogi i solidny zestaw dwudrożny z tytanowymi tweeterami i wooferami z wielowarstowymi membranami. Komplet wyróżnia się wysoką skutecznością (aż 90 dB), więc na poziom głośności trudno narzekać. Edition 216 dobrze sprawdzi się po podłączeniu bezpośrednio do radia (lekkie piankowe zawieszenie, które nie stawia dużego oporu) jak i osobnego wzmacniacza. Sprawdź cenę!

Miejsce 2 - Hertz DSK 165.3

Hertz DSK165.3
Hertz DSK165.3

Bez wątpienia jeden z internetowych hitów. Włoskie głośniki od renomowanego producenta (w tej samej grupie także ceniony Audison słynący m.in. ze wzmacniaczy wysokiej jakości) i w całkiem przystępnej cenie. W cenie poniżej 300 zł można mieć zestaw dwudrożny dobrej klasy wykonany z porządnych materiałów. No i z wooferem w najpopularniejszym rozmiarze na rynku: 165 mm.

DSK 165.3 ceniony jest za wysoką skuteczność (aż 93 dB) co oznacza, że przy tej samej mocy wzmacniacza zagra wyraźnie głośniej. Stosunkowo wysoka moc ciągła (80 W) oznacza, że można spokojnie zastosować osobny wzmacniacz. Do instalacji z wykorzystaniem wzmacniacza wbudowanego w radio DSK165.3 także powinien wystarczyć. Sprawdź cenę!

Miejsce 1 - Alpine SXE-1750S

Alpine SXE1750S
Alpine SXE1750S

Marka ma znaczenie. Alpine to jeden z najbardziej renomowanych producentów samochodowego sprzętu audio. Nie dziwi zatem, że króluje także w zestawieniu. Bez wątpienia wpływ na popularność głośników ma też cena. Nieco ponad 200 zł za komponentowy zestaw dwudrożny to dobra propozycja.

SXE-1750S to zestaw który dobrze sprawdzi się po podłączeniu bezpośrednio do radia samochodowego. Lekka wzmocniona membrana celulozowa oraz zawieszenie z pianki polimerowej nie będą zbytnim obciążeniem dla końcówki mocy w radiu. Skuteczność 90 dB jest w zupełności wystarczająca, jakkolwiek Hertz potrafi wycisnąć jeszcze więcej w podobnej cenie. Sprawdź cenę!