Jeśli przeczytaliście i zapamiętaliście rozdział "Wyprzedzanie" w Kodeksie drogowym, to wcale nie znaczy, że znacie już wszystkie przepisy drogowe bezpośrednio związane z tym manewrem. Nic bardziej błędnego – przepisy te są (tak jak i dotyczące innych zagadnień) starannie rozrzucone w różnych miejscach Prawa o ruchu drogowym. Być może stąd biorą się liczne wątpliwości, błędy, albo "legendy miejskie" związane z wyprzedzaniem. A zatem...

Wróć do spisu treści

Czy można przyspieszyć ponad limit podczas wyprzedzania?

To prawda, że wyprzedzanie, zwłaszcza na drogach pozamiejskich mających po jednym pasie ruchu w każdą stronę, to manewr ryzykowny i należy w miarę możliwości wykonywać go sprawnie, by móc szybko wrócić na swój pas. Nie jest jednak prawdą, że w czasie manewru wyprzedzania mamy prawo do choćby chwilowego przekraczania dozwolonej prędkości. W żadnym miejscu Prawa o ruchu drogowym nie ma przepisu, który pozwala na łamanie podczas wyprzedzania limitów prędkości, jakie obowiązują na danym odcinku drogi. A zatem, jeśli damy się sfotografować podczas tego manewru albo gdy policjant namierzy nas "suszarką", fakt, iż chcieliśmy sprawnie, szybko zakończyć wyprzedzanie, nie będzie okolicznością łagodzącą.

Wróć do spisu treści

Czy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?

To zależy od... przejścia. Przepis mówi:

W innym miejscu Kodeksu drogowego przeczytamy, że ruch kierowany to ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę;

A zatem jeśli mamy przejście dla pieszych ze światłami, i ta sygnalizacja działa, to w tym miejscu wolno wyprzedzać. Jeśli zbliżamy się do przejścia bez świateł, to wyprzedzać ani na tym przejściu, ani bezpośrednio przed nim, nie wolno, zaś konsekwencje za błąd w tym przypadku to 200 zł i, uwaga, aż 10 punktów karnych.

Warto też w każdym wypadku pamiętać, że:

Wróć do spisu treści

Czy można wyprzedzać na przejeździe dla rowerzystów?

Obowiązują analogiczne przepisy do przejścia dla pieszych: zasadniczo nie wolno, chyba że ruch na przejeździe jest kierowany – np. sygnalizacją świetlną – wtedy wolno.

Wróć do spisu treści

Czy można wyprzedzać na skrzyżowaniu?

Obowiązują podobne zasady jak podczas wyprzedzania na przejściu dla pieszych:

Czyli, jeśli mamy skrzyżowanie ze światłami (i one działają), to można na tym skrzyżowaniu wyprzedzać.

Jednak sprawa nie jest taka prosta, gdyż:

Wróć do spisu treści

Czy można wyprzedzać na autostradzie z prawej strony?

Można, a wynika to z następującego przepisu:

Warto przy tym odróżnić słowo "jezdnia" od słowa "droga". Droga to teren obejmujący jezdnię, pobocze, chodnik, pas drogowy oddzielający jezdnie, drogę dla rowerów, torowisko i inne elementy służące przemieszczaniu się, zaś jezdnia to tylko część drogi przeznaczona dla samochodów. Autostrada składa się z dwóch (lub więcej) jezdni jednokierunkowych – a zatem można wyprzedzać na niej z prawej strony. Należy to jednak robić ostrożnie i mieć na uwadze, że wyprzedzany kierowca jadący wolno lewym pasem może być rozkojarzony i może się naszego manewru wystraszyć – a stąd tylko krok do nieszczęścia.

Wróć do spisu treści

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

To zależy, gdzie. Nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym, ale poza obszarem zabudowanym – formalnie jak najbardziej. Jednak szczególną ostrożność należy wykazywać przy wyprzedzaniu pojazdów wiozących rządowych dygnitarzy czy ekipę prezydencką, zwracać uwagę na znaki podawane lizakiem. Zwykle ci panowie nie pozwalają się wyprzedzać, w ostateczności wepchną Was do rowu – bez żadnego trybu!

Wróć do spisu treści

Wyprzedzanie — o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Będąc wyprzedzanym, nie wolno przyspieszać
  • Przy wyprzedzaniu roweru, motoroweru, motocykla albo kolumny pieszych należy zachować odstęp co najmniej 1 m
  • Tramwaj można wyprzedzać tylko z prawej strony, chyba że z położenia torów wynika, że jest to niemożliwe. Ta zasada nie dotyczy jezdni jednokierunkowej
  • Jeśli ktoś sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, wolno wyprzedzać go tylko z prawej strony
  • Nie wolno wyprzedzać na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, ale nie dotyczy to: wyprzedzania pojazdów innych niż silnikowe (np. rowerów) a także wyprzedzania na jezdni jednokierunkowej oraz dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
  • Rowerzystom wolno wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy inne niż rower – nie należy im w tym przeszkadzać
  • Nie wolno wyprzedzać pojazdów na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • Dozwolone jest wyprzedzanie na rondzie