Mieszkanka Sydney w Australii, chcąc zaczerpnąć porady internautów, na jednym z serwisów społecznościowych zamieściła anonimowy wpis, w którym opisuje zdarzenie. Tłumaczy, że jest aktualnie w 28. tygodniu ciąży i zwyczajnie nie czuje się najlepiej. Miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych zwykle znajdują się blisko wejścia do budynku, tak by osoba mająca problemy miała do niego komfortowy dostęp. Kobieta chciała uniknąć dźwigania zakupów, dlatego też podjęła decyzję o pozostawieniu samochodu na niebieskiej kopercie. Wracając, zastała mandat w wysokości 600 dolarów australijskich (blisko 1,6 tys.zł).

W internecie zamieściła anonimowy wpis, który spotkał się z oburzeniem. Użytkownicy portalu kwestionowali problem kobiety:

— pisali.

800 zł mandatu za parkowanie na "niebieskiej kopercie"

W Polsce na specjalnych miejscach z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami mogą parkować wyłącznie samochody ze specjalną kartą parkingową wydawaną przez przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Karta jest imienna i musi być pozostawiona w widocznym miejscu.

Od 1 stycznia 2022 r. karą za niesłuszne pozostawienie pojazdu w miejscu "niebieskiej koperty" jest mandat w wysokości 800 zł i 5 punktów karnych.

Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży i rodzin

Na parkingach coraz częściej widoczne są miejsca przeznaczone dla kobiet w ciąży i rodzin. Zapewnienie tego typu rozwiązania wynika z dobrej woli właściciela terenu, a ich użytkowanie nie jest uregulowane prawnie, dlatego też za niekwestionowanie ich nie grozi mandat. Należy brać pod uwagę fakt, że miejsca są bezpieczniejsze dla osób z dziećmi, które mogą odbiec od rodziców. Z kolei kobiety w ciąży, często mają problem z pokonywaniem większych odległości, a dźwiganie zakupów może nawet zagrażać życiu dziecka.

Źródła: mirror.co.uk, PIK