Do tej pory za zajęcie "niebieskiej koperty", czyli miejsca wyznaczonego do parkowania dla osób lub zmotoryzowanych opiekunów osób niepełnosprawnych, było karane mandatem w wysokości 500 zł. Od 1 stycznia kara wzrosła, choć w tym przypadku nie tak drastycznie, jak kary za przewinienia na przejściach dla pieszych i przekroczenie prędkości. Od 1 stycznia 2022 r. mandat wynosi już 800 zł. Oprócz kary pieniężnej kierowca dostanie też 5 punktów karnych, czyli tyle samo co w zeszłym roku.

To jednak niejedyne kary przewidziane za nadużywanie przywilejów dla osób niepełnosprawnych. Niestety, nadal są osoby, które nadużywają takich uprawnień i np. posługują się bezprawnie kartami parkingowymi. Od 1 stycznia będzie to już karane mandatem w wysokości 400 zł – wcześniej było to 300 zł. Nadal jednak nie będą przyznawane za to wykroczenie punkty karne.

Zdecydowanie surowiej karane jest posługiwanie się cudzą kartą parkingową. W tym przypadku kara wzrosła z 800 do 1200 zł, ale tylko w przypadku gdy policjant nie zdecyduje się skierować sprawy do sądu, bo tu maksymalny wymiar kary wynosi już 2 tys. złotych.