Artykuł został pierwotnie opublikowany 05.10.2021 r.

Jakie wymogi muszą spełnić zdjęcia do prawa jazdy?

Podstawę prawną wymogów dotyczących zdjęcia do prawa jazdy stanowi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zapoznanie się z wytycznymi pomoże w zrobieniu odpowiedniej fotografii. Dzięki temu unikniemy odrzucenia wniosku o wydanie dokumentu upoważniającego do prowadzenia auta. Zdjęcia do prawa jazdy nie może być czarno-białe i musi być aktualne, co oznacza, że powinno być zrobione nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku do urzędu. Ponadto ważna jest ostrość fotografii, nie mogą być na niej widoczne piksele. Obowiązuje również utrzymanie naturalnego kontrastu portretu.

Jak się przygotować do zdjęcia do prawa jazdy?

Zdjęcia do prawa jazdy muszą spełniać odpowiednie wymogi. Dlatego przed wizytą u fotografa trzeba dobrze się przygotować i pamiętać o kilku zasadach. Na zdjęciu do prawa jazdy powinniśmy mieć naturalny odcień skóry. Należy zadbać, aby retusz i korekta zdjęcia za bardzo na niego nie wpłynęły. Włosy nie mogą zasłaniać twarzy. Grzywka powinna zostać podpięta lub odgarnięta z czoła. Musimy także pamiętać o tym, aby nasze oczy były dobrze widoczne. Soczewki zmieniające kolor oczu lub okulary zerówki należy zdjąć u fotografa. W przypadku gdy doświadczamy trudności z widzeniem i nosimy okulary na co dzień, możemy je mieć na fotografii tylko wtedy, gdy podobne zdjęcie w okularach, znajduje się w naszym dokumencie tożsamości. Wymagane jest także, abyśmy potwierdzili problem okulistyczny.

Sytuacja wygląda tak samo w przypadku noszenia nakrycia głowy ze względu na wyznanie religijne – możemy w nim pozować do fotografii tylko pod warunkiem, że na zdjęciu w dowodzie osobistym jesteśmy przedstawieni w ten sam sposób. Nakrycie głowy nie może zasłaniać ust ani nosa – na zdjęciu do prawa jazdy musi być widoczna cała twarz. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej, która jest zarejestrowana w Polsce. W każdym innym przypadku fotografia z nakryciem głowy będzie odrzucona w trakcie weryfikacji wniosku o wydanie prawa jazdy.

Ile sztuk jest potrzebnych do zdjęcia do prawa jazdy

Ile sztuk zdjęcia do prawa jazdy potrzeba? Do złożenia wniosku potrzebujemy jedno zdjęcie. Standardowo w zakładach fotograficznych dostaniemy cztery wydrukowane fotografie do dokumentów w formacie 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Wiele zakładów fotograficznych umożliwia zapisanie zdjęcia na zewnętrznym nośniku danych lub wysłanie go w formacie cyfrowym na adres e-mail. Ile kosztują zdjęcia do prawa jazdy? Za komplet zdjęć w formie wydrukowanej oraz plik na nośniku zapłacimy w zależności od zakładu fotograficznego od 20 do 40 zł.

Jaki format zdjęcia do prawa jazdy?

Zdjęcia do prawa jazdy najwygodniej załączyć do wniosku na zewnętrznym nośniku danych. W wersji cyfrowej zdjęcie powinno mieć odpowiednią rozdzielczość oraz wagę. Szerokość takiego pliku wynosi 480 pikseli, a wysokość 615. Dodatkowo rozmiar nie może przekroczyć 100 KB. Gdy zdecydujemy się na załączenie wydrukowanego zdjęcia, jego odpowiednie wymiary to 35 × 45 mm. Jaki format zdjęcia do prawa jazdy? Fotografia, czy to na płycie kompaktowej, czy na dysku zewnętrznym, powinna być zapisana w formacie JPEG oraz w standardzie EXIF (Exchangeable Image File Format), dotyczącym zapisu metadanych, czyli informacji na temat zdjęcia i sprzętu, jakim zostało wykonane.