Po zatrzymaniu pojazdu policjant powinien podać kierowcy swój stopień, imię, nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Reagowanie agresją na działania przedstawiciela władzy zawsze okazuje się błędem. Podobnie jak próby podważania jego kompetencji, wiedzy czy spostrzegawczości. Oczywiście, warto też znać swoje prawa.

Oto kilka odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się w listach do redakcji.

1. Kontrolujący mnie policjant zażądał okazania dowodu osobistego. Czy miał do tego prawo? Przecież nie trzeba go z sobą nosić.

Podczas kontroli drogowej policjanci proszą zazwyczaj o prawo jazdy oraz dokumenty pojazdu. Ale nie zapominajmy, że do sprawdzenia dowodu tożsamości upoważniony jest każdy policjant, także (ale nie tylko) z drogówki. Pan ma prawo nie nosić ze sobą dowodu, ale funkcjonariusz ma prawo o niego poprosić! Może po prostu chciał zweryfikować dane zawarte w prawie jazdy?

2. Czy muszę odpowiadać na pytanie: „Wie pan, dlaczego pana zatrzymałem”?

Zgodnie z prawem policjant musi poinformować o przyczynie zatrzymania – takie pytania są więc niedopuszczalne. Lepiej jednak nie wszczynać kłótni. Jeśli sprawa jest oczywista, nie ma powodu udawać wariata. Gdy czujemy, że pytanie może być podchwytliwe, lepiej się nie pogrążać i spokojnie odpowiedzieć: „nie”

3. Policjant zatrzymał mnie, ale nie zbliżył się do auta, więc wysiadłem i chciałem podejść do niego. Zostałem za to upomniany. Czy miałem bez końca siedzieć w samochodzie?

Niestety, policjant „był w swoim prawie”. Może się Pan cieszyć, że zwrócono Panu uwagę, a nie np. kazano położyć się na asfalcie. Po zatrzymaniu kierowca zobowiązany jest trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego policjant. Także pasażerowie mogą wysiąść z auta tylko wtedy, gdy zezwoli na to kontrolujący.

4. Dopiero na moje żądanie policjant okazał legitymację, machając mi nią przed nosem. Nie mogłem nawet spokojnie sprawdzić, jak się nazywa. Czy to dopuszczalne?

Policjant powinien okazać legitymację w sposób umożliwiający odczytanie numeru służbowego i nazwy organu policji, który ją wydał. Policjant nieumundurowany ma obowiązek okazania legitymacji bez wezwania, umundurowany nie musi tego robić.

5. Wypisując mandat, policjant trzymał mnie na deszczu dobrych kilkanaście minut. Dlaczego?

Według regulaminu policjant może wpuścić kierowcę do radiowozu tylko w razie konieczności: udzielenia pomocy choremu lub rannemu, doprowadzenia do jednostki policji lub placówki służby zdrowia, poddania badaniu na zawartość alkoholu (środków odurzających) w organizmie, okazania przebiegu wykroczenia oraz przeprowadzenia czynności procesowych (np. po kolizji). W innych sytuacjach policjant może być posądzony o działania bezprawne.