Ubezpieczenie GAP przyda się właścicielom samochodów, które w trakcie okresu kredytowania lub leasingowania np. zostaną skradzione, lub poważnie uszkodzone, a naprawa będzie się ciągnęła miesiącami, nawet na gwarancji. Wówczas to ubezpieczenie może pokryć koszty związane z utratą samochodu. Niestety, jeśli pojazd zostanie skradziony lub całkowicie unieruchomiony przez drogą awarię, to i tak właściciel musi opłacać raty kredytowe lub leasingowe.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP, czyli z języka angielskiego Guaranteed Asset Protection, to zabezpieczenie od utraty pieniędzy, często nazywane także ubezpieczeniem od utraty wartości pojazdu. GAP w Polsce jest polisą dobrowolną, a nie obowiązkową.

Kiedy kupujemy samochód na kredyt lub chcemy skorzystać z leasingu, będziemy musieli opłacić obowiązkowe OC oraz zawrzeć umowę na polisę AC. Często jednak bywa, że obie te ochrony nie zabezpieczają właściciela samochodu przed kradzieżą lub w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej, która jest uznawana, gdy koszty naprawy przekraczają 70 proc. wartości pojazdu.

Ubezpieczenie GAP daje nam zatem pewność, że w razie kradzieży lub nieopłacalnej naprawy, otrzymamy odszkodowanie. Wówczas kredytobiorca uzyska 2 wypłaty z tytułu AC oraz ubezpieczenia GAP. Warto wiedzieć, że w przypadku całkowitego zniszczenia samochodu, nie ma znaczenia, czy byliśmy sprawcami zdarzenia, czy też poszkodowanymi.

Ubezpieczenie GAP - jakie są rodzaje?

Na rynku ubezpieczeń dostępne są takie formy ochrony jak: GAP fakturowy, finansowy, Casco oraz indeksowy. Sprawdziliśmy, czym się od siebie różnią.

 • Ubezpieczenie GAP fakturowe zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia różnicy pomiędzy ceną samochodu a wartością rynkową auta w dniu kradzieży lub wypadku. 
 • W przypadku GAP Casco otrzymamy różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC/AC a sumą ubezpieczeń AC na dzień zawarcia umowy. 
 • Ubezpieczenie GAP finansowy jest najtańszym rozwiązaniem na rynku, szczególnie pomocnym, gdy sięgamy po leasing z niskim, a nawet zerowym wkładem własnym. W ramach tej ochrony ubezpieczyciel pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingu a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC. 
 • Ostatni rodzaj to GAP indeksowy, czyli wypłata odszkodowania na poziomie 20-30% proc. wartości skradzionego lub zniszczonego pojazdu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

To ważne, by wiedzieć, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie GAP, zanim podejmiemy się kredytu samochodowego lub leasingu na auto. Cena tej ochrony waha się od 0,4 proc. do 1,2 proc. wartości pojazdu rocznie. Zazwyczaj umowa na ubezpieczenie zawierana jest na 12 miesięcy, a kierowca płaci składkę ubezpieczeniową w ramach kredytu, czy leasingu.

W przypadku poszczególnych rodzajów ubezpieczenia, koszt zakupu będzie wynosił:

 • GAP finansowy – cena ubezpieczenia wynosi 0,4-0,5 proc. wartości pojazdu rocznie.
 • GAP indeksowy – cena ubezpieczenia wynosi 0,7-0,8 proc. wartości pojazdu rocznie.
 • GAP fakturowy – cena ubezpieczenia wynosi 0,7-1,2 proc. wartości pojazdu rocznie.

Przykładowo: jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt na samochód o wartości 100 tysięcy złotych, ubezpieczenie GAP będzie się wahać od 400 do 1200 zł. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj GAP wybierzemy dla swojego pojazdu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć ubezpieczenie GAP dla samochodu?

Przyszły właściciel samochodu musi się liczyć z tym, że zawarcie umowy o ubezpieczenie GAP wiąże się z szeregiem warunków, m.in.:

 • samochód nie może być użytkowany dłużej niż przez 36 miesięcy,
 • wartość fakturowa nie może przekraczać 260 tysięcy złotych,
 • samochód musi posiadać polisę AC w razie wystąpienia szkody całkowitej oraz kradzieży, a także aktualne badanie techniczne,
 • od dnia zakupu pojazdu do zawarcia umowy ubezpieczenia GAP nie upłynęło więcej niż 30 dni.

Warunki umowy ubezpieczeniowej mogą się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego warto wcześniej dokładnie dopytać się o szczegóły i przeczytać wszystkie dokumenty oraz regulaminy, by w przyszłości przypadkiem nie okazało się, że nasze ubezpieczenie GAP nie pokryje kosztów naprawy auta, a my wciąż będziemy musieli co miesiąc spłacać ratę.