Ubezpieczenie GAP — co to?

Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) to polisa, która ubezpiecza nabywców pojazdów przed szkodą całkowitą, czyli sytuacją, w której doszło do kradzieży wozu lub znacznych zniszczeń, a koszt naprawy przekracza 70 proc. jego wartości rynkowej. Takim ubezpieczeniem można objąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy, a także ciężarowe, zabytkowe i rolnicze. Ten rodzaj usługi jest przeznaczony dla osób korzystających z leasingu lub biorących auto na kredyt.

Ubezpieczenie GAP, ile kosztuje?

Cena za produkt ubezpieczeniowy zależy od tego, jaka jest wartość rynkowa pojazdu w momencie zawarcia umowy o polisę GAP. Pod uwagę bierze się rodzaj polisy, a także to, jak długi będzie okres ochrony. Ubezpieczenie GAP można podzielić na fakturowe, gdzie cena za polisę wynosi 0,7–1,2% wartości pojazdu rocznie, finansowe, czyli 0,4–0,5% ceny pojazdu rocznie oraz indeksowe, które wynosi 0,7–0,8% wartości auta w skali roku. Istotne jest również inne pytanie o ubezpieczenie GAP: gdzie kupić taką polisę? Zazwyczaj trzeba skierować się bezpośrednio do wybranej firmy ubezpieczeniowej lub leasingowej. Istnieją również takie podmioty, które umożliwiają zakup polisy przed internet.

Dla kogo jest przeznaczona?

Bez znaczenia, czy kupujemy nowy, czy używany samochód, możemy nabyć ubezpieczenie GAP zarówno w wariancie fakturowym, jak i finansowym oraz indeksowym. Ważne jednak jest to, że z polisy GAP mogą skorzystać tylko kredytobiorcy oraz leasingobiorcy. Warto również wiedzieć, że osoby korzystające z leasingu, które miały duży wkład własny, w momencie wystąpienia szkody całkowitej otrzymają odszkodowanie z AC. To, jak duży musi być ten wkład finansowy, każda firma leasingowa określa indywidualnie. Wówczas istnieje szansa, że AC pokryje opłaty związane z leasingiem.

Ubezpieczenie GAP — księgowanie

Problematyczna dla wielu osób jest kwestia, co zrobić, aby rozliczyć ubezpieczenie GAP. Jak księgować? Sposoby są różne, w zależności od przyjętej metody ujmowania kosztów w KPiR, czyli podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Służy ona m.in. do rozliczania się z urzędem skarbowym z podatku. Istnieją dwie metody ujmowania kosztów w księdze. Pierwsza z nich to tzw. metoda kasowa, która polega na tym, że podatnik może wliczyć ubezpieczenie w koszty podatkowe w dacie zawarcia umowy polisy, bez względu na to, jakiego okresu dotyczy. Druga opcja to metoda memoriałowa. W tym wariancie konieczne jest rozróżnienie kosztów bezpośrednio i pośrednio związanych z dochodem pozyskanym w danym roku. Taki podział decyduje o tym, kiedy wydatek, czyli polisa, powinien zostać ujęty w KPiR.

Ubezpieczenie GAP a wypłata odszkodowania

Warunki wypłaty odszkodowania z polisy GAP różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Każdy podmiot, który oferuje taki produkt, ustala indywidualne zasady, którymi należy się kierować. Jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie GAP w przedsiębiorstwie, które zezwala na złożenie wniosku o indemnizację w formie online, to procedura składa się z wypełnienia wniosku oraz załączenia kopii kilku dokumentów. Papiery, które należy złożyć, to m.in. zaświadczenie potwierdzające całkowitą szkodę pojazdu, zdjęcia zniszczeń, dokument potwierdzający tożsamość składającego wniosek, dowód rejestracyjny samochodu oraz faktura zakupu auta. Dodatkowo należy załączyć warunki i informacje o wysokości rekompensaty z OC lub AC. Jeśli szkoda całkowita wystąpiła w postaci kradzieży przedmiotu, wymagane jest również przesłanie decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie kradzieży auta.

Ubezpieczenie GAP — czy się opłaca?

O tym, czy opłaca się wykupić ubezpieczenie GAP, decyduje szybkość spadku wartości pojazdu. Korzyści z polisy najbardziej będą odczuwały osoby, które wzięły kredyt na nowy samochód lub skorzystały z opcji leasingu, a wartość rynkowa tego wozu będzie mieć tendencje do gwałtownego spadku. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie GAP nie chroni jedynie przed stratami całkowitymi, ale również przed płaceniem kolejnych rat leasingu lub kredytu z własnych zasobów finansowych. Zdarza się, że w niektórych przypadkach odszkodowanie w wariancie fakturowym ubezpieczenia przekracza wysokość leasingu czy kredytu. Taka sytuacja nie tylko chroni nabywcę auta przed spłacaniem zaciągniętego obciążenia, ale też zapewnia mu wyjście ze straty całkowitej z nadwyżką finansową. Warto zaznaczyć, że polisą da się objąć również używane auta, jednak im droższy i nowszy pojazd, tym bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie GAP.