Jak twierdzą strażacy, z roku na rok zmniejsza się liczba pożarów w budynkach mieszkalnych. Jeśli jednak dojdzie już do nieszczęścia, skutki bywają tragiczne. Zanim ktokolwiek dostrzeże pożar, mija często dużo czasu, a – co gorsza – zaparkowane niezgodnie z przepisami auta z reguły utrudniają strażakom dojazd na miejsce akcji.

1.Nie parkuj mimo zakazu i na drodze pożarowej Kierowcy bardzo często zostawiają auta tam, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania, w tym także na drogach pożarowych. Pamiętaj: jeśli strażacy ocenią, że czyjeś życie jest zagrożone, nie będą tracili czasu i po prostu staranują pojazdy blokujące przejazd. Mają do tego pełne prawo, a za ewentualne uszkodzenia nie otrzymasz żadnej rekompensaty! Możesz jedynie liczyć na odszkodowanie z polisy autocasco, jeśli oczywiście ją wykupiłeś. Strażacy ponoszą odpowiedzialność tylko wtedy, gdy uszkodzą zaparkowany samochód w sytuacji, kiedy nie było to naprawdę konieczne.

2. Usuń pojazd z drogi, a jeśli to niemożliwe – nie zaciągaj hamulca postojowego Jeżeli zaparkowałeś samochód na drodze pożarowej, a słyszysz syreny nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego, upewnij się, czy twoje auto nie blokuje przejazdu. Jeśli tak, natychmiast usuń je z drogi. Strażacy radzą, by w pojazdach parkowanych na drogach dojazdowych do budynków nie zaciągać hamulca postojowego (z samochodami zostawionymi „na biegu” radzą sobie dużo łatwiej). Niekiedy strażacy do przesunięcia pojazdu wykorzystują specjalne rolki podkładane pod koła, ale można z nich skorzystać tylko na utwardzonym podłożu. Uwaga – najlepiej unikać parkowania w pobliżu osiedlowych śmietników, gdyż palą się one częściej niż mieszkania!

3. Strażak może wydawać polecenia również osobom postronnym Najważniejszą osobą na miejscu pożaru jest strażak kierujący akcją ratowniczą. Ma on prawo wydawać polecenia wszystkim osobom postronnym i innym służbom biorącym udział w akcji, a także kierować ruchem. Najczęściej jednak to zadanie oraz karanie mandatami, m.in. za ignorowanie poleceń lub utrudnianie akcji, straż przekazuje policji.

4. Kary za utrudnianie akcji ratowniczej Za blokowanie dojazdu strażakom możesz zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeżeli czas na to pozwala, policjanci ustalają adres właściciela źle zaparkowanego pojazdu i proszą go o przestawienie samochodu.

5. Przygotuj się na poważne konsekwencje prawnePo każdej akcji strażacy sporządzają raport, w którym odnotowują m.in. wszystkie utrudnienia opóźniające ich dojazd na miejsce. Jeśli twoje auto blokowało przejazd, a biegli ustalą, że do uratowania czyjegoś życia zabrakło kilku minut, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a nawet odpowiadać za śmierć ofiary pożaru!