• Analizy najczęściej pojawiających się w Internecie zapytań związanych z ubezpieczeniem OC podjęli się specjaliści Compensy – jednego z ubezpieczycieli, działających na polskim rynku
  • Z analizy wynika, że wiele zapytań dotyczy bardzo podstawowych kwestii
  • Kierowcy często nie są pewni, do kiedy ważna jest ich własna polisa OC, chcą także dowiedzieć się, jak sprawdzić ważność cudzej polisy OC – np. sprawcy kolizji
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie, zauważa, że pytania, które kierowcy zadają podczas kupowania ubezpieczenia OC, tylko częściowo pokrywają się z pytaniami, które kierowcy wpisują w wyszukiwarkę Google. "Na zakupy" przychodzą już częściowo przygotowani, co oznacza, że wiedzę czerpią z Internetu. Specjaliści postanowili zatem zebrać najczęściej zadawane pytania i odpowiedzieć na nie "hurtem". Oto one:

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach (m.in. samochodu, motocykla) ma obowiązek posiadania tej polisy. Jest to ubezpieczenie, które – tak się może wydawać – kupujemy "dla kogoś": ubezpieczony z własnej polisy OC nigdy nie dostanie odszkodowania. Nie do końca tak jest: ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas przed finansową odpowiedzialnością za szkody związane z naszym samochodem. W przypadku spowodowania szkody (np. kolizji, wypadku) ubezpieczyciel przejmuje od sprawcy kolizji finansową odpowiedzialność – wypłaca poszkodowanemu zadośćuczynienie za szkody osobowe (czyli obrażenia ciała), a także odszkodowanie majątkowe (np. uszkodzony samochód, nieruchomość). Dzięki OC sprawca szkody nie płaci za skutki wypadku z własnej kieszeni.

Warto wiedzieć: ubezpieczenie OC nie chroni sprawcy zdarzenia przed odpowiedzialnością karną, w tym finansową. Jeśli spowodujemy wypadek, nie płacimy za zniszczenie czyjegoś mienia, możemy jednak zostać ukarani np. grzywną przez sąd.

Jak sprawdzić, do kiedy ważna jest polisa OC?

Co do zasady data ważności naszej własnej polisy OC jest podana na dokumentach, które dostajemy od ubezpieczyciela po zawarciu umowy ubezpieczenia. Jeśli zgubiliśmy dokumenty, o datę ważności naszego OC możemy zapytać zakład ubezpieczeń, w którym mamy wykupioną polisę.

Co do ważności cudzego ubezpieczenia (w danym dniu – np. w dniu spowodowania kolizji) to możemy to sprawdzić samodzielnie na stronach ufg.pl (strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) w zakładce "sprawdź OC dla pojazdu". By sprawdzić ważność polisy OC, wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu. W odpowiedzi otrzymujemy nazwę zakładu ubezpieczeniowego oraz numer polisy – dane, które wystarczą, aby zgłosić szkodę.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Kary za brak OC nakłada UFG na podstawie informacji automatycznie dostarczanych przez CEPiK oraz ubezpieczycieli, a także zbieranych "ręcznie" przez policję. Wysokość kary zależy od okresu, przez jaki nie mamy obowiązkowego OC, przy czym spóźnienie wyższe niż 14 dni oznacza obowiązek zapłaty opłaty karnej w najwyższej wysokości. Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie zapłaty kary jest terminowe zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Kary za brak OC w przypadku samochodu osobowego w 2022 r. wynoszą:

  • do 3 dni – 1200 zł
  • do 14 dni – 3010 zł
  • powyżej 14 dni – 6020 zł

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć i zakończyć przed zakończeniem jej trwania w kilku przypadkach:

  • Gdy kończy nam się umowa OC – można ją wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed końcem jej obowiązywania. Po tym czasie, za wyjątkiem sytuacji wskazanych w ustawie, polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok;
  • Gdy mamy dwie umowy ubezpieczenia OC na ten sam samochód, jedną z nich możemy wypowiedzieć;
  • Gdy wyrejestrowaliśmy samochód np. po zezłomowaniu go;
  • Gdy kupiliśmy samochód z ważną polisą OC, możemy z niej korzystać do końca jej ważności, ale mamy też prawo ją wypowiedzieć.

Ważne: jeśli nie wypowiemy umowy "przejętej" od poprzedniego właściciela, musimy pamiętać, aby zawrzeć nową polisę przed końcem trwania "starej". W tej wyjątkowej sytuacji (przejęcia policy OC wraz z samochodem) polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Żaden ubezpieczyciel nie ma obecnie jednego cennika, który dotyczyłby wszystkich kierowców. Wysokość składki obliczana jest na podstawie wielu parametrów, które – najogólniej rzecz ujmując – składają się na określenie "ryzyka ubezpieczeniowego". Im statystycznie wyższe ryzyko, że ubezpieczany pojazd spowoduje szkodę, tym wyższa składka. Wpływ na cenę mają m.in.: wiek właściciela samochodu, staż jako kierowcy, miejsce zamieszkania, historia szkód, marka i model, rocznik, pojemność i moc silnika pojazdu, deklarowany roczny przebieg i wiele innych.

Ciekawostka: ubezpieczyciele, kształtując wysokość składek, określają m.in. średnią wartość szkody w odniesieniu do marki pojazdu. W Polsce szczególnie kosztowne pod tym względem są samochody niektórych marek premium.

Jak zgłosić sprawę z OC sprawcy?

Zasadniczo są dwa sposoby na zgłoszenie szkody z OC sprawcy:

  • Możemy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy, który "poprowadzi" nas przez proces likwidacji szkody;
  • Jeśli nasz ubezpieczyciel oferuje opcję BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), szkodę z czyjegoś OC możemy zgłosić naszemu ubezpieczycielowi (u którego wykupiliśmy własną polisę OC). Nasz ubezpieczyciel wyliczy wartość szkody, wypłaci nam odszkodowanie, a następnie wystawi rachunek ubezpieczycielowi sprawcy.

Warto wiedzieć: niektórzy ubezpieczyciele oferują opcję uproszczonej likwidacji niewielkich szkód. Damian Andruszkiewicz z Compensy wyjaśnia: "W niektórych firmach dostępna jest tzw. samodzielna likwidacja szkód. Na przykład u nas poszkodowany po nawiązaniu kontaktu dostaje link do pobrania aplikacji mobilnej. W niej podaje wszystkie informacje o szkodzie, krótko czeka na propozycję odszkodowania, a po akceptacji wyceny zleca płatność. Cały proces „przechodzi” dzięki temu na smartfonie".

Co z polisą po sprzedaży auta?

Polisa OC "idzie za samochodem". Nabywca samochodu może korzystać z niej do końca trwania ochrony ubezpieczeniowej, ale może też ją wypowiedzieć.

Z kolei ważnym obowiązkiem sprzedającego samochód jest poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. To ważne, bo dzięki temu polisa nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok.

O tym z kolei muszą pamiętać nabywcy samochodu: polisa przejęta wraz z samochodem nie przedłuża się automatycznie, a już jeden dzień "dziury w ubezpieczeniu" oznacza dla aktualnego właściciela samochodu karę w wysokości 1200 zł.