Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa Foto: Auto Świat
Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa

3 podstawowe zasady bezpieczeństwa pieszych Po pierwsze: przed wejściem na jezdnię upewnij się, czy nie nadjeżdża żaden pojazd. Wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżające auto jest zabronione nawet na oznakowanym przejściu i zwyczajnie nieodpowiedzialne, bo samochód nie stanie w miejscu, potrzebuje do zatrzymania kilkudziesięciu metrów. Policja traktuje wtargnięcie na jezdnię jako wymuszenie pierwszeństwa na pojeździe i bardzo słusznie karze wysokim mandatem. Po drugie: po upewnieniu się, że nie nadjeżdża żaden pojazd, przechodź przez jezdnię zdecydowanym krokiem, nie zwalniając. To ważne, ponieważ kierowcy, dopasowując prędkość, zakładają, że przejdziesz przez przejście w określonym czasie.

Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa Foto: Auto Świat
Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa

Uważaj, jeżeli samochód zatrzymał się przed przejściem, a jezdnia ma więcej niż jeden pas ruchu w jedną stronę! Zza stojącego pojazdu może wyjechać inne auto! Po trzecie: przechodź na drugą stronę ulicy zawsze najkrótszą drogą po linii prostej. Kiedy możesz przejść przez jezdnię mimo braku oznakowanego przejścia? Możesz to zrobić, jeśli odległość od najbliższego przejścia przekracza 100 m. Gdy na skrzyżowaniu nie ma wyznaczonych przejść, również tam wolno pokonywać jezdnię. UWAGA! Jeżeli na obszarze zabudowanym zamierzasz przejść przez drogę dwujezdniową albo taką, na której jest wydzielone torowisko tramwajowe, możesz to zrobić tylko na wyznaczonym przejściu dla pieszych! Gdy wzdłuż jezdni nie ma chodnika, pieszy może iść poboczem. Gdy go brakuje, wolno korzystać z lewej krawędzi jezdni, bezwzględnie ustępując pierwszeństwa samochodom. Trzeba uważać na przejściach!

Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa Foto: Auto Świat
Pieszy ma obowiązki, a nie tylko prawa

Przechodzenie przez pasy "na pamięć" niezależnie od rodzaju przejścia i jego usytuowania to skrajna głupota. Innego rodzaju uwagi i ostrożności wymaga przejście przez jezdnię tuż przy skrzyżowaniu, gdy pada śnieg, a innego na prostej drodze przy dobrej widoczności. Pamiętaj, że droga hamowania samochodu zbliżającego się do przejścia zmienia się wraz z warunkami drogowymi! Oznacza to, że gdy pada deszcz, nadjeżdżające auto musi się znajdować znacznie dalej od przejścia, abyś mógł bezpiecznie na nie wejść. Gdy wtargniesz na jezdnię, kierowca może stracić panowanie nad autem - lepiej poczekaj, aż przejedzie, zamiast się bezmyślnie spieszyć.