Auto Świat Porady Prawo Prawo jazdy z zagranicy

Prawo jazdy z zagranicy

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk

Ostatnio modne stało sięnielegalne uzyskiwanie prawa jazdy za granicą (głównie na Ukrainie). Wszystko po to, by następnie wymienić je na polskie uprawnienia do kierowania. Procederem tym zajęła się straż graniczna.Jednak osoby, które zdały lub zamierzają zdać egzamin w innym kraju zgodnie z obowiązującym prawem, nie muszą się niczego obawiać. Jest to – pod kilkoma warunkami – możliwe

Prawo jazdy z zagranicy
Auto Świat
Prawo jazdy z zagranicy

Zagraniczne prawo jazdy, zdobyte zgodnie z procedurami danego kraju, jest ważne również na terenie Polski. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami zawiera w załączniku nr 4 wykaz 59 państw, których krajowe prawa jazdy są ważne w naszym kraju i mogą być wymienione na polskie dokumenty. Osoby mające prawa jazdy wyrobione w kraju z poza listy, a więc niezgodne z wzorem określonym w konwencji wiedeńskiej, aby otrzymać polskie uprawnienia do kierowania, muszą dodatkowo zdać część teoretyczną egzaminu państwowego.

Najłatwiej mają osoby posiadające prawo jazdy wydane w krajach Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Nie muszą one wymieniać zagranicznego dokumentu na polski odpowiednik. W innych przypadkach na wymianę mamy 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski. Jeśli tego nie zrobimy, to podczas kontroli policyjnej może ono zostać zatrzymane i przesłane do starostwa powiatowego zgodnego z miejscem zameldowania.

Dodatkowo w przypadku uprawnień do prowadzenia pojazdów zdobytych w kraju spoza Unii (Konfederacji Szwajcarskiej i EFTY) trzeba liczyć się z tym, że straż graniczna sprawdzi, czy w czasie, w jakim przebywaliśmy na terytorium tego państwa, mogliśmy legalnie (według wymaganych tam procedur) zaliczyć kurs wraz z egzaminem. Oferty pośredników, którzy oferują uzyskanie uprawnień podczas jednego lub dwóch jednodniowych wyjazdów, są zatem nielegalne. Pamiętajmy też, że urząd w przypadku złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy na polski odpowiednik wysyła do kraju, w którym zostało ono wydane, zapytanie, czy rzeczywiście miało to miejsce. W przypadku braku potwierdzenia jego autentyczności do prokuratury kierowane jest zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa polegającego na wyłudzeniu polskich dokumentów na podstawie fałszywych uprawnień.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Kiedy prawo jazdy zdobyte za granicą wymaga wymiany na polskie, niezbędna jest wizyta w wydziale komunikacjim właściwym ze względu na miejsce zameldowania lub czasowego pobytu. Musimy złożyć tam wniosek wraz z kserokopią dokumentu i jego tłumaczeniem na język polski wykonanym przez tłumacza przysięgłego oraz dowodem wpłaty w wysokości 84,50 zł. Potrzebny jest też dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz fotografia. Cudzoziemiec musi dołączyć również kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do przebywania na terytorium Polski. Urząd weryfikuje autentyczność przedłożonych uprawnień w kraju wydającym!

Poznaj prawo

Prawo jazdy zagraniczne na terytorium polski - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

Art 94. 1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w okresie ważności prawa jazdy;2) państwo:a) będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz.U. z 1988 r., nr 5, poz. 40 i 44),b) niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa w lit. a – w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż okres ważności prawa jazdy.

Wymiana na polskieRozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. z dnia 20 lutego 2004 r.):§5.1Prawo jazdy lub pozwolenie albo wtórnik tych dokumentów wydaje się w następujących przypadkach, po otrzymaniu:5) od osoby ubiegającej się o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą przez państwo-stronę konwencji o ruchu drogowym lub odpowiadającego wzorowi prawa jazdy określonemu w tych konwencjach:a) dokumentów, o których mowa w pkt 1 lit. a, e i f (wniosku, dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, wyraźnej fotografii 3,5 x 4,5 cm),b) kserokopii posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski (...).

Kara za fałszywkęKodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. nr 88, poz. 553):

Art. 272. Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków