Początek roku szkolnego to okres wymagający od kierowców wytężonej uwagi. Na drogach znów pojawią się dzieci idące do szkoły wracające z niej – często myślące jeszcze o wakacjach i nie zawsze pamiętające o zasadach bezpieczeństwa. Kierujący muszą oswoić się z myślą, że najmłodsi uczestnicy ruchu mogą pojawić się na drodze w najbardziej niespodziewanym miejscu i czasie. Minie kilka dni, zanim wszystko wróci do normy.Przez ten czas zachowajmy szczególną ostrożność podczas jazdy.

1. Pozwólmy dzieciom na bezpieczne opuszczenie autobusu szkolnego Na drogi znów wyjadą autobusy szkolne. Pomalowane na pomarańczowo gimbusy, powinny być też oznakowane z przodu i z tyłu tablicami z napisem „autobus szkolny”. Włączone światła awaryjne w gimbusie oznaczają, że z pojazdu wysiadają lub wsiadają do niego dzieci. Podczas zbliżania się do autobusu zawsze zwolnijmy – w każdej chwili zza pojazdu może wybiec dziecko. Przypominamy, że kierujący autobusem szkolnym może nakazać prowadzącym inne pojazdy zatrzymanie się, gdy zbliżą się do miejsca postoju autobusu. Należy mu też ułatwić włączanie się do ruchu.

2. Uważajmy na oznakowanie Zbliżając się do miejscowości i podczas przejazdu przez miasto zwróćmy szczególną uwagę na oznakowanie dróg. W wielu miejscach ustawione są znaki A-17 („Dzieci”) oraz T-27 (tzw. Agatka). Pierwszy ostrzega o zbliżaniu się do miejsca, w którym często pojawiają się dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Najczęściej stawia się go w pobliżu szkół, placów zabaw oraz innych obiektów, w których prowadzone są zajęcia z dziećmi. Tabliczkę T-27 umieszcza się pod znakiem D-6 „Przejście dla pieszych” (lub D-6b „Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”). Informuje ona o tym, że z tego właśnie przejścia często korzystają dzieci.

3. Jedźmy ostrożnie po uliczkach, zwróćmy uwagę na rowerzystów Pierwsze dni września to czas, kiedy dzieci często jeszcze bawią się na placach zabaw. Jadąc po osiedlowych uliczkach, bądźmy czujni, bo w każdej chwili zza samochodów czy też innych obiektów może wyskoczyć dziecko. Zwróćmy uwagę na rowerzystów – rower to dla wielu dzieciaków najlepszy środek transportu pozwalający sprawnie dojechać do szkoły. Wraz z rozpoczęciem zajęć szkolnych młodzi rowerzyści pojawią się więc na drogach i licach już podczas porannego szczytu.

4. Uwaga na pieszych – nie wszyscy poruszają się po lewej stronie drogi! Poza miastem zwracajmy uwagę na ludzi idących poboczem. W wielu małych miejscowościach wciąż jeszcze nie ma chodników, więc piesi, w tym również dzieci, muszą korzystać z jezdni lub pobocza. Chociaż przepisy nakazują im poruszanie się lewą stroną drogi (wyjątek to strefa zamieszkania), nie wszyscy o tym pamiętają. Piesi powinni bezwzględnie stosować się do przepisów, zgodnie z którymi po jezdni muszą poruszać się jeden za drugim. Maszerowanie obok siebie jest dozwolone tylko na drodze o małym ruchu. Trzeba też pamiętać o tym, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma przynajmniej 10 lat.