Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Prawo > Znak D-40 wprowadza nowe ograniczenia prędkości. Ale nie tylko

Znak D-40 wprowadza nowe ograniczenia prędkości. Ale nie tylko

W strefach wyznaczonych znakami D-40, D-43 czy D-52 sypią się mandaty. Powód jest zazwyczaj jeden - nieznajomość przepisów przez kierowców. Kary bywają dotkliwe, a policjantom łatwo o ich egzekwowanie, bo kierowcy zapominają o ich znaczeniu.

Za znakiem D-40 można jechać do 20 km/h. Ale nie tylko to się zmienia
Za znakiem D-40 można jechać do 20 km/h. Ale nie tylko to się zmieniaŹródło: Policja
  • W strefach, w których obowiązuje maksymalna dopuszczalna prędkość 30 km/h lub mniej, spowalniacze ruchu mogą nie być oznakowane
  • Za znakiem D-40 piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami. I wcale nie muszą chodzić po zebrach
  • Co ważne, niektóre zasady, o których piszemy poniżej, nie są objęte przepisami ruchu drogowego
  • Zachęcamy do głosowania w ankiecie pod artykułem, w plebiscycie Auto Świat Moto Awards

Co do zasady strefa, na której obowiązują niestandardowe zasady ruchu drogowego, oznakowana jest odpowiednimi tablicami – na każdej z dróg, którą można wjechać do strefy, znajduje się tablica informująca o początku strefy (dla wjeżdżających) i jej końcu – widoczna dla tych, którzy z niej wyjeżdżają.

D-40 Strefa zamieszkania — jaki limit prędkości

Znak D-40: strefa zamieszkania
Znak D-40: strefa zamieszkaniaŹródło: Auto Świat

Oznakowana niebieskimi tablicami strefa zamieszkania oznacza, ogólnie rzecz biorąc, bezwzględne pierwszeństwo pieszych. W strefie zamieszkania pieszy może, ale nie musi korzystać z chodnika – jeśli chce, może spacerować po jezdni albo po drodze dla rowerów. Także rowerzyści muszą ustępować pieszym, a małe dziecko jadące na rowerze może korzystać z drogi dla rowerów, gdzie ma pierwszeństwo (poza strefą zamieszkania nie ma takiego prawa).

Znak D-41: koniec strefy zamieszkania
Znak D-41: koniec strefy zamieszkaniaŹródło: Auto Świat

Pamiętaj:

  • maksymalna dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h (dotyczy nie tylko samochodów – także rowerów);
  • urządzenia spowalniające jazdę w strefie zamieszkania nie muszą być oznakowane;
  • piesi po zmroku w strefie zamieszkania w żadnym wypadku nie mają obowiązku używania odblasków i zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdem;
  • wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

D-52 Strefa ruchu — limit prędkości

Znak D-52: strefa ruchu
Znak D-52: strefa ruchuŹródło: Auto Świat

Strefa ruchu może być wyznaczona tam, gdzie w innym wypadku niejasne jest obowiązywanie standardowych przepisów ruchu drogowego – np. na dużych parkingach albo na odcinkach dróg wewnętrznych. Po co? Otóż droga wewnętrzna nie jest w rozumieniu przepisów drogą publiczną – w razie kolizji pojawia się problem z ustaleniem odpowiedzialności, a w razie czynu, który normalnie jest wykroczeniem, jest problem z ukaraniem sprawcy czy choćby wyegzekwowaniem określonego zachowania. Tablica "strefa ruchu" rozwiązuje ten problem: obowiązuje zasada pierwszeństwa dla nadjeżdżających z prawej strony, zakaz nieuprawnionego zajmowania miejsc parkingowych zarezerwowanych dla niepełnosprawnych itp. W strefie ruchu łamiesz prawo – dostajesz mandat!

Znak D-53: koniec strefy ruchu
Znak D-53: koniec strefy ruchuŹródło: Auto Świat

Pamiętaj:

  • wyjeżdżając z drogi wewnętrznej na drogę publiczną (co nie jest tożsame z wyjazdem ze strefy ruchu), ustąp pierwszeństwa innym pojazdom!

B-43 Strefa ograniczonej prędkości

Znak B-43: strefa ograniczonej prędkości
Znak B-43: strefa ograniczonej prędkościŹródło: Auto Świat

Czym różni się wjazd od odcinka drogi z ograniczoną prędkością od wjazdu do strefy ograniczonej prędkości? Jeśli chodzi o oznakowanie drogi, to zwykłe ograniczenie prędkości wyrażone jest okrągłym znakiem zakazu z liczbowo określoną maksymalną dozwoloną prędkością. Wjazd do strefy ograniczonej prędkości oznakowany jest znakiem ograniczenia prędkości namalowanym na prostokątnej tablicy.

Znak B-44: koniec strefy ograniczonej prędkości
Znak B-44: koniec strefy ograniczonej prędkościŹródło: Auto Świat

Pamiętaj:

  • w strefie ograniczonej prędkości ograniczenie obowiązuje na obszarze całej strefy; skrzyżowanie nie oznacza końca obowiązywania ograniczenia
  • w strefie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h lub mniej, mogą być umieszczone garby i inne spowalniacze, które nie są oznakowane

B-39 Strefa ograniczonego postoju

Znak B-39: strefa ograniczonego postoju
Znak B-39: strefa ograniczonego postojuŹródło: Auto Świat

Jest to strefa, gdzie postój i parkowanie – poza wyznaczonymi miejscami i poza wskazanymi na znaku regułami – są zabronione. Dopuszczalny czas postoju w strefie – jeśli znak nie wskazuje inaczej – to jedna minuta. Można natomiast parkować na parkingach i w miejscach oznakowanych znakami D-18, D-18a, D-18b – czyli tam, gdzie pojawia się tablica z białą literą "P" na niebieskim tle. W strefie postój auta może być płatny.

Znak B-40: koniec strefy ograniczonego postoju
Znak B-40: koniec strefy ograniczonego postojuŹródło: Auto Świat

Warto wiedzieć:

  • W strefie płatnego postoju ograniczenia obowiązują na wszystkich drogach publicznych, co jednocześnie oznacza, że nie obowiązują na drogach wewnętrznych, które nie są drogami publicznymi. Zarządcy dróg wewnętrznych mogą określać odrębne zasady postoju na swoim terenie.
  • Ograniczenia postoju w strefie nie dotyczą pojazdów komunikacji publicznej zatrzymujących się w wyznaczonych miejscach.
  • ograniczenia nie dotyczą autobusów szkolnych.
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków