Podczas kupowania samochodu, oprócz koloru i silnika, będziemy również przeglądać różne rodzaje nadwozia. Jest to część składowa pojazdu, dzieląca się na strukturę nośną i karoserię. Służy w głównej mierze okrywaniu mechanizmów oraz przedziału pasażerskiego i towarowego. Ponadto odpowiada za walory estetyczne samochodu. Jego podział będzie się różnić w zależności od tego, czy dotyczy samochodów osobowych (jednobryłowe, dwubryłowe, trójbryłowe), ciężarowych (furgonowe, skrzyniowe), autobusów (miejskie, lokalne, międzynarodowe, turystyczne) czy pojazdów specjalnych. W tych ostatnich, w znacznym stopniu będzie to zależne od zadań, które mają wykonywać, a jest ich wiele, np.: sanitarki, pożarnictwo, warsztat lub ruchoma radiostacja.

Rodzaje nadwozia dla tych, którzy cenią kompaktowość

Hatchback niewątpliwie króluje wśród samochodów miejskich i kompaktowych. Najczęściej takie pojazdy nie są zbyt duże, lecz ich rozmiary wystarczają do poruszania się po mieście lub na krótszych trasach. Takie rodzaje nadwozia dostępne są w wariantach 3-drzwiowych lub 5-drzwiowych, a to wszystko za sprawą klapy bagażnika, która otwiera się wraz z szybą w całości. Pojemność bagażnika nie jest zbyt wielka, ale dzięki „ścięciu” tylnej części samochodu są prostsze w obsłudze podczas parkowania. Są dosyć zwinne i łatwo się nimi manewruje w ciasnych przestrzeniach.

Być może sedan nie jest typowo kompaktowym pojazdem, lecz zawsze kojarzy się z elegancją. Najczęściej, te rodzaje nadwozia są wersjami samochodów z najbogatszym wyposażeniem i najmocniejszym silnikiem. Jest wygodny i przestrzenny, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Ich większy rozmiar może być utrudnieniem w mieście, ale nadal można scharakteryzować je jako komfortowo prowadzące się pojazdy. Szczególnie doceni się je na dłuższych trasach. Elementem charakterystycznym jest tutaj wyraźne oddzielenie strefy pasażerskiej od towarowej, pojemność bagażnika jest większa, lecz nie wszystkie kształty się w nim zmieszczą.

Jakie rodzaje nadwozia powinny wybrać osoby wymagające przestrzeni?

W tej kategorii natkniemy się na bardziej zaciekłą rywalizację, gdyż obaj reprezentanci segmentu mają do zaoferowania podobną przestrzeń. Najpierw zwróćmy uwagę na kombi. Te rodzaje nadwozia, stanowią niemal definicję samochodów użytkowych, które mieszczą w swoim bagażniku naprawdę wiele przedmiotów. Często można spotkać się z obiegową opinią, jakoby były one samochodami rodzinnymi. Być może manewrowanie taką sylwetką, sprawiającą wrażenie nieco większej niż w sedanie, będzie trudniejsze, ale kombi rekompensuje nam to dużą ładownością. Sprawdzi się więc idealnie na dalsze podróże.

Dużą konkurencją dla nadwozi kombi są SUV-y. Wyróżnia je przede wszystkim większy prześwit i wyższa pozycja za kierownicą. Ponadto ich budowa jest nieco bardziej muskularna od konkurentów. Są to rodzaje nadwozia szczególnie przeznaczone dla osób, które cenią sobie ładowność oraz wygodę, dzięki którym przez wyższą sylwetkę mamy w środku więcej miejsca nad głową. Dodatkowo, jeżdżąc takimi samochodami, często z napędem na cztery koła, nie musimy obawiać się bocznych dróg i żwiru.

Rodzaje nadwozia — moc bez kompromisów

Wśród wszystkich bardzo praktycznych pojazdów istnieją również rodzaje nadwozia, które służą głównie klimatycznym i zarazem drapieżnym przejażdżkom. Roadster jest charakterystyczny dla samochodów sportowych. Duża moc i mały rozmiar mają gwarantować wyjątkowe przeżycia podczas jazdy. Najczęściej spotyka się je w wersjach dwuosobowych z niewielkim bagażnikiem i składanym dachem. Często są one osadzone na twardym zawieszeniu, które pozwoli nam odczuć wszelkie nierówności drogi.