- Co do zasady wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim jest zabronione
- W pewnych okolicznościach wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim jest jednak dozwolone
- Przy odrobinie pecha można dostać mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nawet jeśli podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych utrzymywaliśmy stałą, dozwoloną prędkość
Na niektórych przejściach dla pieszych wyprzedzanie jest dozwolone, a na innych zabronione. Od czego to zależy? Mówi o tym jeden z przepisów Kodeksu drogowego:
Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
Z polskiego na nasze: jeśli ruch na przejściu jest kierowany, to można wyprzedzać. Większości kierowców „ruch kierowany” kojarzy się z policjantem w białych rękawiczkach, co jest prawidłowym skojarzeniem, ale nie do końca. Otóż „ruch kierowany” to także „ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej”.
A zatem: na przejściu dla pieszych bez świateł wyprzedzać nie wolno; na przejściu z działającą sygnalizacją świetlną wyprzedzanie jest dozwolone.
Uwaga: na drodze dwupasmowej nawet nie wiesz, że wyprzedzasz
Najczęściej kierowcy dostają potężne mandaty i trasą prawa jazdy za punkty, wyprzedzając na przejściu dla pieszych czy też przed nim na drodze z więcej niż jednym pasem ruchu.
W takim wypadku możemy jechać ze stałą prędkością lewym lub prawym pasem bez różnicy, możemy nie mieć intencji wyprzedzenia kogokolwiek, ale… wystarczy, że pojazd jadący tuż przed nami zwolni, a my wy suniemy się przed ten pojazd. Tak według przepisów wygląda wyprzedzanie.
wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;
Oznacza to, że jeden kierowca może innego kierowcę bardzo łatwo „wrobić” w wyprzedzanie na przejściu dla pieszych albo bezpośrednio przed nim, co prowadzi do mandatu.
Rada: zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwłaszcza jadąc drogą dwupasmową, warto być czujnym: jeśli pojazd jadący przed nami zwalnia, my też powinniśmy zwolnić, aby nie wysunąć się przed ten pojazd. Takie, na pozór zupełnie niewinne, zachowanie może skutkować potężnym mandatem. Zwłaszcza, że policjanci lubią ustawiać się za przejściami dla pieszych, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej i bardzo łatwo niechcący popełnić taki błąd.
A co to znaczy wyprzedzanie „bezpośrednio przed” przejściem?
Tego żaden przepis precyzyjnie nie wyjaśnia, należy więc przyjąć, że wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem ma miejsce wtedy, gdy wyprzedzany pojazd zasłania nam widok na przejście i jego bezpośrednie otoczenie. A jednak czasem policjanci lubią naciągać tę interpretację i próbują karać kierowców za wyprzedzanie nie tyle „bezpośrednio przed” co przed przejściem dla pieszych. Zdarza się, że tylko kamerka w samochodzie może nas uratować.
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – mandaty i punkty
- Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – 1500 zł/15 punktów
- Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany – 1000 zł/10 punktów