Mechanizmy, jakie skrywa samochód, często mają skomplikowaną strukturę, wobec czego zrozumienie zasad ich działania może wydawać się naprawdę trudne. Jednym z podstawowych układów w każdym pojeździe jest układ zapłonowy. To właśnie świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za jego skuteczną i wydajną pracę. Choć urządzenie to jest na tyle małe, że bez problemu można zmieścić je w dłoni, to od jego budowy zależy praca samochodu. Warto pamiętać, że im wyższej jakości świecę kupisz, tym większą masz gwarancję, że dobrze sprawdzi się ona w praktyce.

Budowa świecy zapłonowej

Świeca zapłonowa to niewielki element, którego budowa jest dość skomplikowana, zwłaszcza dla osób niezwiązanych z motoryzacją. Mimo że od wielu lat konstrukcja świec nie zmieniła się, to producenci części samochodowych nieustannie pracują nad ulepszeniem ich pracy – wykorzystują do tego nowe tworzywa oraz opracowują nowoczesne technologie. Jak powinna wyglądać świeca zapłonowa? Jak sugeruje nazwa, element ten przypomina nieco woskową świeczkę – jest podłużna i zakończona wąskim, metalowym złączem.

Cały korpus świecy ma strukturę żebrowanego izolatora, który osłania umieszczone wewnątrz mechanizmy: złącze świecy, które jest wykonane z wysokiej jakości stali, szklany stop, który scala owo złącze z zamontowaną poniżej elektrodą z miedzianym rdzeniem. Świeca zapłonowa z jednej strony jest zakończona tak zwaną elektrodą masową, a z drugiej – metalowym złączem zabezpieczonym nakrętką, która dodatkowo wzmacnia przekazywanie energii elektrycznej. Wewnątrz konstrukcji znajdziesz także uszczelki oraz korpus, dzięki któremu w prosty sposób zamontujesz świecę w głowicy.

Świeca zapłonowa – trzy rodzaje

W zależności od materiału, z jakiego wykonano świecę zapłonową oraz ich dokładnej specyfikacji, można wyróżnić trzy rodzaje tych części: standardowe, irydowe oraz platynowe. Pierwszy typ został wyposażony w elektrody wykonane ze stopu niklu i litu, stosowanego z uwagi na swoją wydajność i efektywność, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa. Rdzeń, znajdujący się w samym środku konstrukcji, jest zrobiony z miedzi, która zapewnia całości optymalną, bezpieczną temperaturę. Co więcej, taka świeca zapłonowa znana jest ze swojej wytrzymałości, w związku z czym posłuży nam przez długie lata.

Z kolei świeca zapłonowa irydowa została wykonana ze stopu irydu – jednego z najtwardszych metali. Temperatura jego topnienia sięga 2450 stopni Celsjusza, co zapewnia wykonanym z niego elementom prawdziwą trwałość i niezniszczalność. Tego typu świeca będzie jednak znacznie droższa od standardowej. Na rynku znajdziesz także tę część wykonaną z platyny, która zagwarantuje nam dużą wydajność nawet w niesprzyjających warunkach. Tego typu produkt jest znacznie węższy od innych z uwagi na to, że do jego wykonania stosuje się bardzo cienką elektrodę.

Świeca zapłonowa – prawidłowe działanie a usterki

Wielu początkujących kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak działa świeca zapłonowa. Prawidłowo funkcjonująca, zapewnia cichą i jednostajną pracę silnika, a także właściwy pobór paliwa. Warto mieć świadomość, jak duże szkody może spowodować niedokręcona świeca zapłonowa. Objawy świadczące o tej usterce, które powinny wzbudzić nasz niepokój, to między innymi odczuwalnie nierównomierna praca silnika, którą można zarówno usłyszeć, jak i dostrzec w zachowaniu pojazdu po przekręceniu kluczyka.

Kiedy wymienić świecę zapłonową?

Ceny świec wahają się od kilku do ponad stu złotych. Jest to uzależnione od materiału wykonania oraz zastosowanych przez producenta technologii. Aby jak najlepiej wybrać dany rodzaj, dostosowany do potrzeb i możliwości pojazdu, najlepiej będzie skonsultować zakup ze specjalistą w warsztacie samochodowym. Częstym pytaniem stawianym przez kierowców jest to, jak wygląda zużyta świeca zapłonowa i kiedy powinno się ją wymienić na nową. Niepokojącymi objawami świadczącymi o zużyciu świec może być zaobserwowanie zwiększonego spalania podczas jazdy oraz znaczne zabrudzenie i nalot na powierzchni elementu.

Choć świeca zapłonowa nie jest droga do wymiany, pełni niezwykle ważną funkcję dla pracy pojazdu, wobec czego wszelkie wątpliwości związane z jej prawidłowym funkcjonowaniem powinny zostać zgłoszone fachowcowi. Dokonując zakupu nowych części, nie warto nadmiernie oszczędzać. Pamiętajmy, że dużo lepiej sprawdzi się produkt wysokiej jakości, wykonany z naprawdę dobrych i solidnych materiałów.