Jedno nie ulega wątpliwości. Telefon warto odpowiednio przymocować w samochodzie za pomocą odpowiedniego uchwytu, zamiast porzucać w schowku, wnęce czy innym mało wygodnym miejscu. Jeśli jest to bowiem nowoczesne urządzenie z wbudowaną nawigacją i innym praktycznym oprogramowaniem, to wówczas może być bardzo użyteczne w samochodzie.

Skorzystamy bowiem z nawigacji GPS, popularnych ostrzegaczy stanowiących alternatywę dla radia CB (np. Waze, Rysiek, Yanosik i inne), komunikatorów do rozmów video (np. Skype), a nawet zobaczymy, kto do nas dzwoni (i w razie czego odrzucimy połączenie).

Zasadne pytanie: jak przymocować smartfon czy tradycyjny telefon, by z nich wygodnie korzystać w trakcie jazdy? W sklepach jest mnóstwo akcesoriów przeznaczonych do mocowania mobilnego sprzętu w samochodzie. Trzeba przy tym przyznać, że producentom pomysłowości nie brakuje. Prócz różnorodnych uchwytów na telefon z przyssawką do szyby znajdziemy także mocowania do kratek wentylacyjnych czy nawet bezpośrednio do deski rozdzielczej. Dla każdego coś innego.

Uchwyt na telefon - dla każdego coś dobrego

Wybór jest duży, a rozpiętość cen jeszcze większa (od kilkunastu do kilkuset złotych). Zwykle cena jest też odzwierciedleniem jakości, choć nie zawsze jest to regułą. W tej samej cenie nietrudno znaleźć produkty, z których jeden sprawia bardzo solidne wrażenie, a drugi można popsuć tuż po wyjęciu z pudełka. Niestety, trzeba się przy tym pozbyć złudzeń. Wiele z tanich akcesoriów to produkty, które starczą na jeden-dwa sezony użytkowania. Wykonane są z delikatnych tworzyw, które łatwo się wyrabiają lub nawet łamią. Szczególnie narażone na przyspieszone zużycie są prowadnice, zębatki oraz miękkie końcówki chroniące przed zarysowaniem.

Większość akcesoriów to produkty uniwersalne, co oznacza, że telefony w najpopularniejszych rozmiarach powinny pasować. Problem w tym, że współczesne smartfony stają się coraz większe, co oznacza, że nie wszystkie uchwyty będą odpowiednie. Podobnie jest w przypadku tradycyjnych, niewielkich telefonów bez ekranu dotykowego – mogą być zbyt małe do niektórych akcesoriów.

Uchwyt na telefon - sprawdziliśmy z różnymi urządzeniami

Stąd w teście uchwytów na telefon wykorzystaliśmy kilka modeli urządzeń różniących się wymiarami – niewielką Nokię E50 i małego iPoda Touch 4G, które rozmiarami nie różnią się od wielu tanich produktów dostępnych w sklepach (np. Philips Xenium E103, Nokia 130, Alcatel 20.07). Odpowiednikiem mniejszych smartfonów (np. Huawei Y3, LG K3, Samsung Galaxy Trend 2) jest zaś użyty w teście Sony Ericsson Xperia Arc z ekranem 4,2”. Ponadto sprawdziliśmy jeszcze dwa nowe smartfony z wyświetlaczami 5,2” (Microsoft Lumia 950) oraz 5,5” (HTC Desire 820).