Ten futurystyczny projekt jest zero-emisyjnym pojazdem sportowym, z kierownicą umieszczoną centralnie i siedzeniami w układzie 1+2.

Kiedy jedzie nim jedynie kierowca, nadwozie auta przyjmuje bardziej aerodynamiczny kształt, z nisko opadającą linią dachu. Natomiast gdy na tylnych fotelach zasiądą pasażerowie, po naciśnięciu jednego przycisku konstrukcja dachu dostosowuje się do nowych warunków i lekko się unosząc, zapewnia wygodne podróżowanie i wystarczającą ilość miejsca nad głowami. W tej właśnie zmianie kryje się wyjaśnienie nazwy konceptu (ang. change - zmiana).

Zmienna konfiguracja nadwozia stworzona została w celu znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię poprzez zmniejszenie oporów powietrza. W połączeniu z materiałami kompozytowymi wysokiej jakości, ta lekka i opływowa konstrukcja zapewnia niebywałą oszczędność energii.

Samochód zaprojektowano z pomocą inżynierów firmy Esoro, która wspiera Rinspeeda przy projektach koncepcyjnych. Masa modelu iChange to jedyne 1050 kg. Do napędu posłużył elektryczny silnik generujący 204 KM mocy. Wymienione parametry, w połączeniu z bardzo opływowym nadwoziem, kształtem przypominającym łzę, czynią z tego pojazdu iście sportowy bolid.

Motor zasilany jest nowoczesnymi bateriami litowo-jonowymi, które ustawione mogą być w dwóch różnych konfiguracjach, w zależności od długości trasy, jaka kierowca zamierza pokonać. Maksymalna prędkość wynosi 220 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h odbywa się w czasie niewiele ponad 4 sekund.

Felgi z lekkich materiałów, o średnicy 17 i 18 cali dostarczyła firma AEZ, specjalizująca się w tego typu produktach. O dobre trzymanie się drogi dbają natomiast szerokie opony Pirelli P Zero w rozmiarach 215/40 R17 z przodu oraz 245/40 R18 z tyłu.

Założyciel firmy Rinspeed Frank M. Rinderknecht tłumaczy nazwę samochodu, mówiąc, że jeśli ludzie chcą utrzymać dzisiejsze możliwości indywidualnego podróżowania także w przyszłości, muszą całkowicie i bez tematów tabu zrewidować swoje poglądy na samochód. Według niego należy sobie zadać pytanie, czy jestem gotowy i czy chcę zmienić siebie? (Pytanie to w języku angielskim jest grą słów, układającą się w nazwę samochodu - "can I change?".)