Rowerzyści, po kierowcach aut oraz pieszych, są trzecią grupą użytkowników polskich dróg najczęściej przyczyniającą się do powstawania wypadków. Dopiero za nimi są kierowcy ciężarówek i motocykliści.

Jak wynika z raportu Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2008 roku rowerzyści uczestniczyli w 5 150 wypadkach drogowych, w których zginęło 449 osób, a rany odniosło 4 927 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści - 433 zabitych i 4 494 rannych.

Rowerzyści w ub.r. przyczynili się do powstania 2 205 wypadków, w których zginęło 231 osób. Z winy rowerzystów więcej wypadków miało miejsce na obszarze zabudowanym - 1 784 wypadków. Poza obszarem zabudowanym wypadki z udziałem cyklistów charakteryzowały się wysoką śmiertelnością; w co czwartym wypadku była osoba zabita, podczas gdy na obszarze zabudowanym w co czternastym.

Przyczyny wypadków powodowanych przez rowerzystów są te same od lat. Najczęstszymi są: nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe skręcanie oraz zbyt szybka jazda. Inne grzechy rowerzystów to m.in. jazda po niewłaściwej stronie drogi, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i jazda bez wymaganego oświetlenia.

Za danych policji drogowej wynika, że nietrzeźwi rowerzyści spowodowali w 2008 r. 262 kraks (7,4 proc. wszystkich), w których zginęło 20 osób, a 249 zostało rannych.

Największe zagrożenie na drodze wśród prowadzących dwa kółka powodują dzieci i osoby starsze. Rowerzyści powyżej 70 roku życia byli w ub.r. sprawcami 18,9 proc. ogółu wypadków, w co piątym zginął człowiek (93 osoby). Z kolei dzieci w wieku 7 - 14 lat spowodowały 417 wypadków (18,9 % ogółu) w których śmierć poniosło 10 osób.

Kierujący rowerem najczęściej powodują wypadki w okresie między majem i październikiem, co wynika z dobrej pogody umożliwiającej poruszanie się po drogach. Funkcjonariusze drogówki dokonując podziału wypadków na poszczególne dni tygodnia zauważyli, że najwięcej kolizji rowerzyści powodowali w piątki oraz w środy i wtorki.