Skrzynia biegów EDC jest dostępna w całej gamie Megane w wersjach z najbardziej popularnym silnikiem dCi 110 FAP. Dzięki niskiej emisji CO2, Megane, Megane Coupe, Megane Grandtour z silnikiem dCi 110 FAP uzyskały znak Renault eco2 już po zaostrzeniu kryteriów jego przyznawania.

Atuty skrzyni EDC

W samochodzie nie ma pedału sprzęgła, a zmiana przełożeń jest identyczna jak w skrzyniach automatycznych (PRND) z trybem sterowania impulsowego (+/-). System automatycznie zmienia biegi w płynny sposób - komputer sterujący pracą skrzyni wybiera optymalne przełożenie.

W celu zwiększenia sprawności i zmniejszenia zużycia paliwa, firma Renault zdecydowała się na zastosowanie technologii podwójnego, suchego sprzęgła. Skrzynia posiada dwa sprzęgła: pierwsze przeznaczone jest do obsługi biegów nieparzystych (1., 3., 5.), drugie do biegów parzystych (2., 4., 6.) oraz biegu wstecznego. Konstrukcja ma cztery wałki: dwa wałki sprzęgłowe (każdy z nich połączony ze sprzęgłem) oraz dwa wałki główne.

Wybór biegów następuje za pomocą synchronizatorów, podobnie jak w skrzyni mechanicznej. Zarówno synchronizatory jak i sprzęgło są napędzane za pomocą elektrycznych siłowników sterowanych blokiem elektronicznym.

Zużycie paliwa i emisja CO2 - porównywalne z samochodami wyposażonymi w mechaniczną skrzynię biegów

W celu obniżenia zużycia paliwa i emisji CO2 inżynierowie Renault zdecydowali się na szereg rozwiązań konstrukcyjnych. Technologia podwójnego, suchego sprzęgła, pozwala na ograniczenie oporów tarcia znanych z mokrych sprzęgieł lub przekładni hydrokinetycznych w tradycyjnych skrzyniach automatycznych. Sterowanie dwoma sprzęgłami i synchronizatorami odbywa się za pośrednictwem energooszczędnych siłowników elektrycznych. Optymalne dopasowanie strategii zmiany przełożeń opracowano z myślą o zmniejszeniu zużycia paliwa: system zapewnia szybką zmianę przełożeń na wyższe, by doprowadzić do kontynuowania jazdy na możliwie najwyższym biegu dla danej prędkości, co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2. Skrzynia EDC posiada ponadto podobną sprawność jak skrzynia mechaniczna.

Płynna i komfortowa jazda

- Automatyczna zmiana biegów następuje szybko i łagodnie

Jak w każdej skrzyni automatycznej zmiana biegów następuje bez przerwy w przenoszeniu momentu obrotowego z silnika na koła. W czasie jazdy, gdy biegi nie są zmieniane, sprzęgło pozostaje załączone (przenosi ono moment obrotowy silnika za pośrednictwem aktualnie włączonego biegu, natomiast drugie sprzęgło zostaje w tym czasie rozłączone i jest sprzężone z kolejnym biegiem już włączonym). We właściwym momencie następuje zmiana biegów poprzez przełączenie momentu obrotowego z jednego sprzęgła na drugie: pierwsze sprzęgło rozłącza się, podczas gdy drugie jednocześnie zostaje włączone. Pozwala to na nieprzerwane utrzymanie przeniesienia napędu w czasie zmiany przełożeń (zmiana biegów bez utraty siły napędowej).

Zmiany biegów są płynne i bez szarpnięć, co ma znaczący wpływ na komfort jazdy.

- Natychmiastowa reakcja jednostki napędowej na polecenia kierowcy

Dzięki sześciu biegom i znacznie skróconemu czasowi zmiany przełożeń (290 ms), nowa skrzynia automatyczna EDC wykazuje się wyjątkowo szybką reakcją na działanie kierowcy oferując komfort jazdy porównywalny ze skrzynią mechaniczną, zarówno w trybie sterowania automatycznego jak i impulsowego.

W trybie automatycznym elektroniczny blok sterujący wybiera przełożenie idealnie dostosowane do różnych parametrów i warunków jazdy. Reaguje on natychmiastowo na działanie kierowcy włączając bieg umożliwiający bezzwłoczne uzyskanie potrzebnej mocy napędu, dokładnie w chwili, gdy jest to wymagane.

W każdym momencie, kierowca może przejąć sterowanie systemem przełączając go na impulsowy tryb przełączania biegów.

- Optymalne działanie biegu pełzającego zwiększające płynność jazdy

Podobnie jak w tradycyjnej skrzyni automatycznej, samochód stopniowo rusza z miejsca pracując na biegu jałowym przy puszczaniu pedału hamulca. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w czasie jazdy w korkach czy podczas parkowania.

- System wspomagania ruszania pod górę

Podczas ruszania pod górę, gdy kierowca zwolni pedał hamulca, system utrzymuje wysoki poziom ciśnienia w układzie hamulcowym, aby pojazd pozostawał na miejscu jeszcze przez kilka sekund.  W połączeniu z układem biegu pełzającego, system ten zapobiega staczaniu się samochodu do tyłu i gwarantuje bezpieczne i spokojne ruszenie pod górę.

Samochody Mégane, Megane Coupé, Megane Grandtour dCi 110 FAP wyposażone w tę automatyczną skrzynię biegów emitują zaledwie 109 g CO2/km i spalają 4,2 l/100 km. Są pierwszymi samochodami z automatyczną skrzynią biegów, które uzyskały znak  Renault eco2 już po zaostrzeniu kryteriów jego przyznawania.

Emisja CO2 Scénica i Grand Scénica wynosi 124 g na kilometr, zaś samochody Mégane Coupé/Cabriolet emitują 130 g CO2 na kilometr.

DANE TECHNICZNE

Maksymalny moment obrotowy - 240 Nm

Masa - 82 kg (łącznie z podwójnym amortyzowanym kołem zamachowym)

Długość - 384 mm

Odległość między wałkami sprzęgłowymi - 188 mm

Pojemność skrzyni - 1,7 l

Przełożenie na pierwszym biegu - 15,6 (Mégane) - 17 (Scénic)

Przełożenie na szóstym biegu - 2,4 (Mégane) - 2,6 (Scénic)

Zakres przełożeń - 6,6

Blok elektroniczny - Zintegrowany

Hamulec biegu wstecznego - Mechaniczny

Siłowniki zmiany biegów - Elektromechaniczny

Włączniki sprzęgła - Elektromechaniczny