Skoro jest droga, to Skoda Rapid Spaceback powinna być dobrym samochodem, czyli zapewniać dobrą dynamikę, niskie spalanie i bezawaryjność. A jaką ocenę wystawiliśmy jej po intensywnym okresie eksploatacji?
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - dane techniczne
| Silnik: typ/cylindry/zawory | t.diesel/R4/16 |
| Zasilanie | common rail |
| Pojmenośc skokowa | 1596 cm3 |
| Moc maksymalna | 115 KM/3500 obr./min |
| Maks. moment obrotowy | 250 Nm/1500-300 obr./min |
| Prędkośc maksymalna | 198 km/h |
| Skrzynia biegów/napęd | ręczna 5b/przedni |
| Pojemność bagażnika | 415-1390 l |
| Opony testowanego | 185/65 R15 |
| Pojemność zbiornika paliwa | 55 |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 9,9 s |
| Śr. spalanie wg. producenta | 4,2 l/100 km |
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9,9 s, podawane przez producenta w katalogu, wygląda imponująco. To jednak tylko teoretyczna wartość, bowiem podczas pomiarów wykonanych po zakończeniu testu okazało się, że Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI „setkę” uzyskuje o 1,6 s wolniej. Było to dla nas duże zaskoczenie, ponieważ podczas wizyty na hamowni (3804 km) testowy egzemplarz zamiast fabrycznych 115 KM miał wyższą o ponad 4 KM moc. Również wartość maksymalnego momentu obrotowego przewyższała aż o 24 Nm liczbę podawaną przez producenta.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDIPiotr Karczmarczyk / Auto Świat
Niezależnie od pomiarów przez większość testu byliśmy zadowoleni z dynamiki, jaką zapewniał turbodiesel Rapida. Skoda jako pierwsza ruszała spod świateł, silnik był elastyczny podczas wyprzedzania i nie tracił tchu na autostradzie także wtedy, gdy w aucie był komplet pasażerów, a bagażnik zapakowany po brzegi.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - spalanie
Największą zaletą 115-konnego silnika TDI była ekonomika. Delikatne traktowanie pedału gazu w ruchu miejskim pozwalało uzyskać zużycie nawet mniejsze niż 5 l/100 km. Na autostradzie, gdy w aucie znajdował się tylko kierowca, który utrzymywał przepisowe 140 km/h, Rapid potrafił spalić jedynie 5 l/100 km. Niestety, przy tej prędkości w Skodzie robiło się już dość głośno (przydałby się szósty bieg), ponadto samochód stawał się wrażliwy na boczny wiatr. Na lokalnych drogach, na których dopuszczalna prędkość wynosiła 90 km/h, spalanie osiągnęło zaledwie 4 l/100 km. Skoro więc Rapid jest taki oszczędny, dlaczego na dystansie całego testu (33 tys. km) zużywał 6 l/100 km? Odpowiedź jest prosta: samochód był użytkowany najczęściej z kompletem pasażerów i bagaży, a większość przebiegu pokonał za granicą, gdzie prędkości są wyższe od dopuszczalnych w Polsce.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - testowy samochód miał lęk wysokości
Największym wyzwaniem dla naszej Skody Rapid była wyprawa do Portugalii. W 3 tygodnie Skoda pokonała ponad 8300 km, w tym dwukrotnie przekroczyła Pireneje i Alpy, zaliczyła słynną Route des Crêtes w Prowansji, ale... poddała się na podjeździe na znaną z Tour de France przełęcz Col de la Bonette. Auto traciło moc, gdy konieczna była redukcja do „jedynki”... Zawróciliśmy. Trochę wstyd, jak na sponsora legendarnego TdF.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDIMarcin Matus / Auto Świat
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - dwie dolewki oleju
Przy przebiegu 18,4 tys. km konieczne było uzupełnienie stanu oleju (1 litr). Na przeglądzie po 22 tys. km nie wykryto usterek (mała dolewka płynu chłodniczego, koszt: 900 zł). Kolejne uzupełnienie stanu oleju (0,75 l) miało miejsce przy przebiegu 32 tys. km.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - wyniki testu
| Przyspieszenie 0-50/0-100 km/h | 4,1 s/11,5 s |
| Elastyczność 60-100 kmh/80-120 km/h | 8,6 s (4. bieg)/12,1 s (5. bieg) |
| Masa rzeczywista/ładowność | 1292 kg/458 kg |
| Rozdział masy (przód/tył) | 62/38 proc. |
| Średnica zawracania (w lewo/w prawo) | 11,5 m/11,8 m |
| Hamowanie ze 100 km/h (zimne/gorące) | 37,3 m/37,0 m |
| Hałas w kabinie przy 50/przy 100/przy 130 km/h | 58 dB/64 dB/68 dB |
| Spalanie testowe | 6,0 l/100 km |
| Zasięg | 920 km |
Choć Skoda Rapid Spaceback nigdy nie odmówiła posłuszeństwa, to w miarę, gdy przebieg rósł, zauważyliśmy, że pedał sprzęgła „brał” coraz wyżej, a podczas ruszania zaczął niepokojąco drgać. Nie podobała nam się także reakcja układu napędu, który po zdjęciu nogi z gazu i ponownym nacisku mocno szarpał.
W samych superlatywach możemy podsumować za to funkcjonalność nadwozia oraz sposób prowadzenia. Przestronne wnętrze (choć węższe niż w większości kompaktów) zapewnia pasażerom dużo miejsca na nogi i nad głowami. Do tego imponująca ilość miejsca na bagaże (415 l). Dodatki z pakietu Simply Clever (siatki na bokach foteli, pojemnik na odpadki, uchwyt na multimedia) czy dwustronna mata podłogi bagażnika okazały się w teście niezwykle przydatne.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - przyjemny w prowadzeniu
Sprężyste zawieszenie Skody Rapid komfortowo pochłaniało nierówności i zapewniało dobrą stabilność zarówno podczas jazdy na wprost, jak i na szybko pokonywanych zakrętach. Z kolei precyzyjny układ kierowniczy dawał właściwą informację zwrotną z kół i wraz z dopracowanym podwoziem sprawiał, że kierowca czuł przyjemność z dynamicznej jazdy Rapidem.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - to nam się podoba
Nowoczesne multimedia (SmartLink), elastyczność i oszczędność silnika, przestronne wnętrze, pojemny kufer, dobre prowadzenie, wygodne fotele, rozwiązania Simply Clever, pakiet przeglądów.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - to nam się nie podoba
Praca sprzęgła (szarpanie) i klimatyzacji (objaw przelewania czynnika), wysoka cena testowanego egzemplarza, brak 6. biegu, konieczność dolewania oleju między przeglądami, wytarcie skóry na gałce biegów.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - nasza ocena
Skoda Rapid Spaceback ze 115-konnym turbodieslem to bardzo przyjemny i praktyczny samochód, który znakomicie sprawdza się zarówno w mieście, jak i na długich trasach. Jest bardzo oszczędny, ale też bardzo drogi. W sumie na dystansie 33 tys. km nigdy się nie zepsuł, choć przygoda z brakiem mocy w górach i konieczność dwukrotnego dolania oleju pozostawiły u nas niesmak.
Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI - ceny/wyposażenie
| WWersja wyposażenia | Joy |
| Airbagi czołowe/boczne/kurtyny | S/S/S |
| Koła zpasowe/lakier metalik | 350/1800 zł |
| Klimatyzacja ręczna/automatyczna | S/1550 zł |
| Tempomat/dach panoramiczny | 700/2800 zł |
| Nawigacja/podgrz. fotele przód | 2300/900 zł |
| Podłokietni tylny z otworem na narty | S |
| Radio z Bluetooth/komputer pokł. | S/S |
| Światła przeciwmgielne/czujniki park. | S/S |
| Cena pods. testowanej wersji | 77 050 zł |
| Gwarancja mechaniczna/perforacyjna | 2 lata/12 lat |
| Przeglądy okresowe | co 30 tys. km |
| Cena testowanego egzemplarza | 91 300 zł |
.
Piotr Karczmarczyk / Auto Świat
Na krętych i wąskich drogach Prowansji doceniliśmy sprężyste zawieszenie i bezpośredni układ kierowniczy. Ten samochód można polubić.
Na krętych i wąskich drogach Prowansji doceniliśmy sprężyste zawieszenie i bezpośredni układ kierowniczy. Ten samochód można polubić.
Piotr Karczmarczyk / Auto Świat
Porto to zachwycające miasto, ale koszmarne dla kierowców. Wąskie i strome uliczki dały w kość Skodzie – były problemy z ruszaniem pod górę.
Porto to zachwycające miasto, ale koszmarne dla kierowców. Wąskie i strome uliczki dały w kość Skodzie – były problemy z ruszaniem pod górę.
Piotr Karczmarczyk / Auto Świat
Podczas wyprawy do Portugalii zdarzały się dni, kiedy Skoda pokonywała ponad 1000 km dziennie. W takich momentach docenialiśmy wygodne fotele i oszczędny. silnik
Podczas wyprawy do Portugalii zdarzały się dni, kiedy Skoda pokonywała ponad 1000 km dziennie. W takich momentach docenialiśmy wygodne fotele i oszczędny. silnik
Piotr Karczmarczyk / Auto Świat
Jak na kompaktowego hatchbacka dla podróżnych z tyłu przewidziano dużo miejsca na kolana. W oparciu – podłokietnik.
Jak na kompaktowego hatchbacka dla podróżnych z tyłu przewidziano dużo miejsca na kolana. W oparciu – podłokietnik.
Marcin Matus / Auto Świat
Za 1 l oleju do silnika 1.6 TDI zapłaciliśmy na stacji paliw 120 zł.
Za 1 l oleju do silnika 1.6 TDI zapłaciliśmy na stacji paliw 120 zł.
Adam Mikuła / Auto Świat
Na przeglądzie po 22 tys. km nie stwierdzono usterek.
Na przeglądzie po 22 tys. km nie stwierdzono usterek.
Adam Mikuła / Auto Świat
Porządek, ale bez innowacji: Rapida obsługuje się bez problemów, bogate wyposażenie – niestety, wiele elementów za dopłatą.
Porządek, ale bez innowacji: Rapida obsługuje się bez problemów, bogate wyposażenie – niestety, wiele elementów za dopłatą.
Adam Mikuła / Auto Świat
Podczas nieplanowanych postojów w upalnej Hiszpanii klimatyzacja dobrze się spisywała, ale głośno pracowała – słychać szum przelewającego się czynnika.
Podczas nieplanowanych postojów w upalnej Hiszpanii klimatyzacja dobrze się spisywała, ale głośno pracowała – słychać szum przelewającego się czynnika.
Marcin Matus / Auto Świat
415-litrowa przestrzeń pozwoliła bez trudu zmieścić wakacyjny bagaż dla pary.
415-litrowa przestrzeń pozwoliła bez trudu zmieścić wakacyjny bagaż dla pary.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Podczas wyprawy do Portugalii przekroczyliśmy Pireneje i Alpy. Co prawda, Rapid wdrapał się na większość przełęczy, ale... z trudem.
Podczas wyprawy do Portugalii przekroczyliśmy Pireneje i Alpy. Co prawda, Rapid wdrapał się na większość przełęczy, ale... z trudem.
Piotr Karczmarczyk / Auto Świat
Wygodne fotele i podłokietnik kierowcy sprawdzały się podczas dalekich podróży. Jasne wstawki z alcantary nie brudziły się.
Wygodne fotele i podłokietnik kierowcy sprawdzały się podczas dalekich podróży. Jasne wstawki z alcantary nie brudziły się.