Ktoś powie, że nie można w jednym zestawieniu zebrać wszystkich najlepszych ofert z rynku wtórnego – przecież nie da się porównać prawie nowego auta z 20-latkiem, małej Pandy z dużym Lexusem czy SUV-em ani nowoczesnej techniki z prostymi konstrukcjami z lat 90. A my odpowiadamy: da się! Wybrane przez nas modele to najlepsze propozycje w swoich segmentach w porównywalnych przedziałach czasowych. Oczywiście, „Top 50” jest nieco subiektywną listą, ktoś może zakwestionować: dlaczego Panda jest gorsza od Superba? To po prostu wynik naszych przemyśleń.

Dla większości kupujących używany samochód liczą się przede wszystkim trwałość i rozsądne koszty eksploatacji. Dlatego to było naszym głównym kryterium, ale doceniamy też walory użytkowe. Wiadomo, że leciwa Primera będzie spisywać się gorzej niż prawie nowa Honda Civic, ale doceniamy jej jakość i zapewniamy, że – pod warunkiem znalezienia niezajeżdżonego egzemplarza – ciągle może jeszcze służyć bez większych problemów. Oczywiście, wybór solidnego modelu nie zwalnia z konieczności dokładnych oględzin konkretnego samochodu.

Naszym zdaniem

W galerii znajdziecie nasz „Top 50”: auta używane z ostatnich lat, które cieszą się uznaniem i popularnością na rynku. Klasyfikacja jest subiektywna. W ocenie pod uwagę wzięliśmy wszystko to, co wiąże się z zakupem i użytkowaniem auta – od ceny, kosztów serwisu i napraw, poprzez walory użytkowe i przyjemność z jazdy (szeroko pojętą!), a na jakości, trwałości i niezawodności (miały największy wpływ na miejsce) kończąc. Pamiętajcie, że nasze typy to jedno, a realia – drugie. Rynek wtórny jest zaśmiecony autami w agonalnym stanie. Podczas zakupu kierujcie się więc zdrowym rozsądkiem!