Także Warszawa ma zamiar dołączyć do miast, w których realizowany będzie projekt zmierzający do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ciągu najbliższych miesięcy powstaną pierwsze ogólnodostępne punkty, w których będzie można doładowywać akumulatory pojazdów elektrycznych. Władze stolicy otrzymały już na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej, a wkrótce zostanie podpisana umowa z Green Stream na budowę takich obiektów. Docelowo w ciągu najbliższych na terenie Warszawy i okolic ma powstać 130 takich punktów.

Konsorcjum Green Stream planuje w Warszawie i Krakowie uruchomić testową stację do ładowania samochodów elektrycznych. Projekt przewiduje postawienie 330 punktów ładowania akumulatorów, zakup 20 pojazdów testowych różnych marek, wybudowanie warsztatu wzorcowego, uruchomienie systemu monitorowania i zarządzania GPS, a nawet prace nad projektem polskiego samochodu elektrycznego. Na ten cel Green Stream uzyskał już dofinansowanie w wysokości 20 mln euro z dotacji unijnych.

Warszawa także zamierza dać zielone światło do wprowadzenia do eksploatacji „zielonych autobusów” i taksówek z napędem elektrycznym. Nie podano jeszcze czy i jakie ulgi otrzymają z tego tytułu ich właściciele.

Warto przypomnieć, iż firma Impact Automotive Technologies z Pruszkowa jeszcze w tym miesiącu wyprodukuje pierwsze samochody miejskie z napędem elektrycznym. To pierwszy krok do „elektryfikacji” polskiej motoryzacji, ale do masowego zjawiska droga jeszcze bardzo daleka.