Tylko w poniedziałek 10 listopada 2008 rokuw godzinach 9:00 – 18:00, Warszawiacy będą mieli okazję obejrzenia wystawy pt. „Bez śladu”, poświęconej odnawialnym źródłom energii.

Jest ona częścią projektu „Paris/New York - Transcontinental 2009“, w ramach którego sześcioro śmiałków planuje objechać Ziemię drogą lądową.

Urząd m.st. Warszawy, Hochtief Development Poland oraz Centrum Konferencyjne DAGO mają przyjemność zaprosić Państwa do zwiedzenia ekspozycji. Wystawa „Bez śladu“ zaprezentowana zostanie w ogrodzie zimowym na parterze budynku Rondo 1 w Warszawie. Mieszkańcy stolicy będą mieli również możliwość obejrzenia pojazdów biorących udział w ekspedycji, a także, o godz. 12:00, spotkania z uczestnikami wyprawy.

Ekspedycja „Paris / New York Transcontinental 2009” to bodaj pierwsza próba okrążenia naszej planety bez uciekania się do transportu lotniczego czy morskiego. Nie same tylko rozmiary wyzwania składają się na unikalność tego przedsięwzięcia. Ideą, która przyświeca organizatorom i uczestnikom wyprawy jest popularyzacja przesłania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla do środowiska, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej.

I dlatego samochody wykorzystywane w ekspedycji – trzy pojazdy terenowe marki Jeep Wrangler - napędzane są paliwem wyprodukowanym z odpadów drzewnych. Paliwo to, charakteryzują-ce się obojętnym poziomem emisji CO2, nie konkuruje z klasycznymi paliwami ekologicznymi pozyskiwanymi np. z rzepaku. Również olej silnikowy oraz oleje w skrzyni biegów i osiach pojazdów ulegają całkowitej biodegradacji.

Warszawska prezentacja ekspedycji „Paris / New York Transcontinental 2009” oraz wystawy „Bez śladu” w Rondo 1 to efekt współpracy Biura Promocji Urzędu m.st. Warszawy, Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Hochtief Deve-lopment Poland oraz Centrum Konferencyjnego DAGO.

Ekstremalny rajd

Spektakularny rajd wystartował 2 października 2008 roku w Paryżu. Jego trasa wiedzie przez Europę, Rosję, Mongolię, Alaskę, Kanadę, USA – by zakończyć się w ostatnich dniach maja 2009 roku w Nowym Jorku.

Na krańcach Eurazji, Cieśninie Beringa i na Alasce będzie to wydarzenie historyczne, ponieważ odcinek ten jeszcze nigdy nie został pokonany pojazdami kołowymi wykorzystującymi własny napęd. O ile samo tylko przejechanie bezdroży Czukotki i Alaski stanowi ekstremalne obciążenie dla człowieka i sprzętu, to pokonanie rzadko całkowicie zamarzającej Cieśniny Beringa jest wyzwaniem sprawiającym wrażenie niewyobrażalnego, a jednak możliwym.

Uczestnicy ekspedycji kierują się zasadą poszanowania religijnych, politycznych, kulturowych zwyczajów i tradycji ludzi zamieszkujących trasę rajdu. W równym stopniu respektują oni prawa natury, dbając o to, by wyprawa przebiegała w sposób możliwie mało szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z mottem „Podążaj drogami, którymi nikt jeszcze nie szedł, ale nie zostawiaj po sobie śladów” ekspedycja realizowana będzie zimą, rzeczywiście nie pozostawiając po sobie żadnych śladów, to znaczy bez szkody dla fauny i flory.

Ekspedycja „Paris / New York - Transcontinental 2009“ jest tym samym pierwszą w skali światowej wyprawą wykorzystującą biopaliwo drugiej generacji, która na określonych odcinkach swej trasy „wyprodukuje” aż do 80 proc. dwutlenku węgla mniej w porównaniu z napędem benzynowym. Wyemitowana mimo wszystko w czasie trwania ekspedycji ilość dwutlenku węgla zneutralizowana zostanie po jej zakończeniu nasadzeniami drzew.