W ramach akcji „Bezpieczny weekend” od 30 sierpnia do 1 września drogówka będzie prowadzić wzmożone działania kontrolno-prewencyjne. Obecności policjantów należy spodziewać się w miejscach o największym natężeniu ruchu drogowego. W uzasadnionych przypadkach będą oni ręcznie sterować ruchem, by zmniejszać zatory.

Funkcjonariusze będą również hamować zapędy zbyt szybkich i nerwowych kierowców. Na drogach pojawi się więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami oraz stacjonarnych patroli kontrolujących prędkość. Częściej sprawdzany będzie ponadto stan trzeźwości kierujących. Policjanci będą zwracać uwagę również na stan techniczny samochodów oraz sposób przewożenia dzieci.

Wstępne podsumowanie wakacji

Niestety, mocno zapełniła się interaktywna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, która od początku wakacji, czyli 19 czerwca, widnieje na wszystkich stronach internetowych policji. Do 30 sierpnia na polskich drogach doszło aż do 557 zdarzeń, w których ktoś stracił życie.

Mapa śmiertelnych wypadków drogowych - stan na 30.08.2019 Foto: Policja.pl
Mapa śmiertelnych wypadków drogowych - stan na 30.08.2019

Policja przestrzega przed zbyt szybką jazdą, ponieważ do głównych przyczyn wypadków należy właśnie nadmierna prędkość, obok nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. W okresie wakacyjnym codziennie służbę pełniło ok. 4 tys policjantów z wydziału ruchu drogowego. Od początku sezonu urlopowego zatrzymali oni blisko 18 tys. praw jazdy (ponad połowa z nich za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym).

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, która nadzoruje sieć fotoradarów, podała niechlubnych rekordzistów przekroczeń prędkości: 172 km/h w Siewierzu, 167 km/h w Mikołowie, 166 km/h w Warszawie... Od rozpoczęcia wakacji urządzenia wykonały 221 tys. zdjęć (22 tys. przez systemy odcinkowych pomiarów prędkości). Ze statystyk wynika, że średnio kierowcy jeździli o 35 km/h za szybko.

Funkcjonariusze kontrolują ponadto autobusy – w specjalnych punktach, na prośby rodziców, a także przy głównych trasach. Do tej pory policjanci przeprowadzili ponad 8 tys. kontroli autobusów (170 nie dopuszczono do jazdy). Z policją współpracuje Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. Od początku wakacji inspektorzy skontrolowali blisko 2 tys. autokarów (15 otrzymało zakaz dalszej jazdy), również pod kątem czasu pracy i trzeźwości kierowców. W tym czasie sprawdzono również tysiące ciężarówek (ponad 25 tys.). Prawie połowa wykroczeń dotyczyła przekroczenia czasu pracy.

- Apeluję o rozsądek i ostrożność, wracajcie wszyscy cali i zdrowi. Zróbmy wszystko, żeby ostatnie dni kończących się wakacji, były jak najbardziej bezpieczne – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński podczas wspólnej konferencji z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem, Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvin Gajadhurem, Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem i Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej Leszkiem Suskim.

Konferencja prasowa szefów służb (28.08.2019) Foto: MSWiA
Konferencja prasowa szefów służb (28.08.2019)