Kilka lat temu gazownicy bardzo niechętnie patrzyli w stronę silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa. Powód jest bardzo prosty - mieli poważny problem z nowoczesnymi wtryskiwaczami. Urządzenia wprowadzone wprost do komory spalania w trakcie pracy motoru są narażone na działanie wysokiej temperatury. Jeżeli nie przepływa przez nie paliwo, bardzo szybko mogą się przegrzać. A wtedy kierowcę czeka kosztowna wymiana. Poza tym wtryskiwacze działają z ogromną precyzją, a parametry ich pracy mogą się zmienić w sposób diametralny i to praktycznie z sekundy na sekundę.

Oczywiście firmy produkujące instalacje LPG mogły poradzić sobie z problemami. Kilka lat temu nie było jednak jeszcze takiej potrzeby. Dzisiaj, gdy udział silników zasilanych bezpośrednim wtryskiem sięga kilkudziesięciu procent, sytuacja zmieniła się. Wrażliwość wtryskiwaczy została wyeliminowana poprzez dotrysk benzyny. Na wolnych obrotach silnik spala praktycznie wyłącznie paliwo bezołowiowe. Przy większych obciążeniach sterownik jedynie dotryskuje paliwo. Żonglowanie między zasilaniem gazem a benzyną dokonuje się automatycznie. Kierowca nawet nie wie w którym momencie następuje przejście.

Mieszanka? LPG z lekką nutą benzyny!

Zasadnicze pytanie brzmi - czy przy dotrysku benzyny instalacja LPG nadal się opłaca? Odpowiedź jest prosta - jak najbardziej. Specjaliści oceniają, że spalanie gazu będzie mniej więcej o 20 procent wyższe od wartości podawanej przez komputer pokładowy. Poza tym kierowca musi się liczyć z dotryskiem litra gazu do dwóch litrów benzyny na dystansie 100 kilometrów. Ostateczna wartość zużytej benzyny zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej instalacji i warunków eksploatacyjnych.

Sumując ogólne spalanie LPG i paliwa: kierowca może liczyć na oszczędności sięgające nawet 40 procent. Wartość jest wysoka, mimo wszystko opłacalność nadal zależy od przebiegów. Dla przykładu kierowca pokonujący miesięcznie 2 tysiące kilometrów może liczyć na to, że koszt montażu układu zasilającego zamortyzuje się już po około roku. Później instalacja zacznie generować realne i niemałe oszczędności. Oczywiście LPG to ekonomia, ale też i ekologia. Składniki produkowane w wyniku procesu spalania gazu są dużo mniej toksyczne dla środowiska naturalnego.

Na rynku funkcjonuje szereg systemów LPG dedykowanych samochodom z silnikiem z bezpośrednim wtryskiem. Jeden z bardziej nowoczesnych pochodzi z firmy STAG. System jest oparty o jednostkę sterującą o oznaczeniu STAG 400 DPI. Komputer ten zapewnia precyzyjne dawkowanie gazu w pełnym zakresie obrotów, stabilną pracę motoru oraz ograniczony pobór benzyny. Sterownik jest też bezpieczny dla wtryskiwaczy. Brak negatywnego wpływu został potwierdzony długodystansowymi testami wykonanymi przez STAG.

Sterownik STAG 400 DPI jest dedykowany najczęściej spotykanym silnikom z bezpośrednim wtryskiem na rynku. Na liście znajduje się pełna lista jednostek produkowanych przez Grupę Volkswagena, a w tym FSI o pojemności 2,0, 3,2 i 4,2 litra oraz TSI o pojemności 1,4, 2,0 i 1,8 litra. Dodatkowo STAG dobrze współpracuje z motorami produkowanymi przez Mazdę. Mowa o silniku o oznaczeniu 2,0 DISI oraz 2,3 DISI Turbo.

LPG nie zagrażało i nadal nie zagraża silnikom!

Instalacji zamontowanej w jednostce korzystającej z bezpośredniego wtrysku benzyny nie ma się co bać. Układy są gruntownie testowane przed wprowadzeniem ich na rynek. Tym samym nie ma możliwości, aby w trakcie jazdy w jakikolwiek sposób zagrażały tłokom, zaworom czy wtryskiwaczom. Najlepszą gwarancją jakości może być fakt, że na zasilanie gazem decydują się nie tylko kierowcy prywatni, ale też m.in. importerzy. W ofercie wielu firm motoryzacyjnych w Polsce znajdują się instalacje dedykowane autom fabrycznie nowym.

Kierowca decydujący się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie musi pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Bez względu na fakt czy mówimy o silniku z bezpośrednim wtryskiem, czy klasycznym benzyniaku, absolutną podstawą jest wybór usług fachowego i renomowanego warsztatu. Tylko ten zagwarantuje wysoką jakość komponentów oraz wykonanej usługi. To ważne, bowiem bez prawidłowego montażu i kalibracji układu, kierowca nigdy nie będzie usatysfakcjonowany podczas eksploatacji!

Czas płynie, a LPG nadal utrzymuje się na rynku. Nie są w stanie zaszkodzić mu legendy o złym wpływie na silnik, malejące ceny paliw czy bezpośredni wtrysk. Ten ostatni miał zadać instalacjom gazowym ostateczny cios. Tym czasem okazał się ostatecznym, ale testem sprawności. Instalacje LPG zmieniają się razem z silnikami, a to sprawia że opłacalność ich montażu jest aktualna także dzisiaj.

Przy współpracy z AC S.A.