W pracach nad rozwojem pojazdów z napędem elektrycznym wzięto pod uwagę takie czynniki jak koszty oraz bezpieczeństwo tego typu aut. Przedstawiciele władz zagwarantowali międzynarodowe starania ze strony producentów, uniwersytetów, instytutów badawczych oraz agencji rządowych w celu pokonania trudności finansowych oraz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Były inżynier z niemieckiego zespołu Audi, Wan Gang, który pełni obecnie obowiązki chińskiego ministra nauki i techniki, podkreśla, że jedną z przesłanek przedsięwzięcia tego rodzaju jest zwiększenie konkurencyjności chińskiego rynku motoryzacyjnego. Nie ukrywa on jednak, że duże znaczenie mają kwestie ekologiczne. Wiceminister finansów, Zhang Shaochun, poinformował z kolei, że rząd zda się na tendencje rynkowe w zakresie tego, jakie modele zdobędą największą popularność. Póki co najważniejszym krokiem będzie zapewnienie znacznych dotacji dla nabywców samochodów elektrycznych. Obecnie wspierają one korporacje taksówkarzy oraz lokalne agencje rządowe i kształtują się na poziomie do 8 800 USD.

Chiny wdrażają także obecnie w życie wart 1,46 mld USD program wspierający innowacje w dziedzinie motoryzacji. Wielu lokalnych i zagranicznych producentów opracowuje obecnie liczne projekty samochodów elektrycznych. Póki co jednak, niewielka ich część porusza się po drogach w Chinach.

Jednocześnie jednak z poprawą jakości samochodów elektrycznych, wzrasta także ich cena. Wartość pojazdu napędzanego elektrycznie jest około dwukrotnie większa niż podobnego z tradycyjnym napędem, który gwarantuje dodatkowo nadal szerszą gamę, wyższe osiągi i lepsze standardy niezawodności. Mimo wszystko jednak producenci aut elektrycznych uznają rynek chiński za łatwiejszy w zdobyciu. Nabywcy, którzy decydują się na kupno samochodu po raz pierwszy, są mniej przyzwyczajeni do samochodów z tradycyjnym napędem. Ponadto większość odcinków do pokonania jest stosunkowo niedługa ze względu na korki uliczne, a prawo chińskie utrudnia klientom zaskarżanie producenta za problemy związane z bezpieczeństwem pojazdu. Największymi problemami motoryzacji chińskiej są obecnie: zanieczyszczenie powietrza, wzrastające zużycie importowanej ropy naftowej oraz zatłoczenie na ulicach. Pojazdy z alternatywnymi źródłami energii stanowią jeden z najsłuszniejszych rozwiązań tego typu wyzwań.