Od stycznia do września Chińczycy kupili już 13 mln nowych samochodów. Jeśli wysoka dynamika utrzyma się w 2013 roku w Chinach przybędzie ok. 20 mln nowych aut.

Druga potęga motoryzacyjna, czyli USA również odnotowuje dużą sprzedaż. Na amerykańskim rynku nie ma już śladów po kryzysie sprzed kilku lat. We wrześniu amerykanie kupili 1,1 mln samochodów, a od początku roku do końca września - 11,7 mln. Na koniec roku sprzedaż wyniesie więc ok. 15 mln aut.

Według specjalistów z Exact Systems także w Europie widać lekkie wzrosty sprzedaży. We wrześniu w państwach Unii Europejskiej sprzedano 1,1 mln nowych aut (czyli tyle ile w USA i o pół mln mniej niż w tym samym okresie w Chinach).

Największe wzrosty sprzedaży samochodów we wrześniu odnotowano w Hiszpanii(28,5 proc. - ale po dramatycznym wcześniejszym spadku). W Wielkiej Brytanii sprzedano we wrześniu o 12 proc. aut więcej, we Francji o 3,4 proc. Zdaniem specjalistów w Europie spadki sprzedaży samochodów już osiągnęły dno i teraz należy oczekiwać wzrostów.

Jak na tym tle wygląda rynek polski? Zupełnie nieźle. We wrześniu 2013 r. zarejestrowano 21,6 tys. nowych samochodów - o 15 proc. więcej niż we wrześniu 2012 r. Od stycznia do września sprzedano na polskim rynku o 3 proc. nowych aut więcej niż rok temu. Według ekspertów w 2013 roku przybędzie w Polsce 290 tys. nowych samochodów, co oznaczałoby wzrost w porównaniu z 2012 rokiem o 11 proc.