Historia pojazdu

Największą popularnością cieszy się usługa „Historia pojazdu”. Tylko z niej osoby planujące kupić pojazd zarejestrowany w Polsce skorzystały w minionym roku ponad 100 milionów razy. Wystarczy wejść na stronę: historiapojazdu.org.pl i podać jego nr rejetracyjny, nr VIN i datę pierwszej rejestracji w kraju, by bezpłatnie sprawdzić dane techniczne, liczbę właścicieli, ostatni zarejestrowany stan licznika, a także czy auto ma ważne badanie techniczne i wykupioną polisę OC. Dostęp do tych informacji pozwala szybko zweryfikować ofertę sprzedawcy.

Dane CEPiK-u mogą okazać się przydatne również dla samego właściciela lub posiadacza samochodu bądź motocykla, który potrzebuje danych o pojeździe, a nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego. Usługa „Mój pojazd” podaje terminy ważności polisy OC i badania technicznego, informacje dotyczące rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu i zmianie praw własności.

Bezpieczny autokar

Mało osób wie, że przez Internet (pod adresem: bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić również autobus, którym np. dzieci będą podróżować na ferie. Po podaniu nr rejestracyjnego, w raporcie uzyskamy jego dane techniczne, informacje o badaniu technicznym i polisie OC.

Liczba punktów karnych

Następną przydatną e-usługą dla kierowców jest możliwość skontrolowania liczby aktywnych punktów karnych. Zamiast wizyty na komisariacie, można to zrobić w domu przy pomocy komputera, logując się poprzez profil zaufany na portalu: obywatel.gov.pl. W zeszłym roku z tej funkcji skorzystało 361 812 osób.

Z CEPiK-u korzystają też starostwa, Stacje Kontroli Pojazdów i służby

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w 2018 roku starostwa powiatowe załatwiły ponad 18 milionów spraw z wykorzystaniem systemu CEPiK – m.in. wydały 5 351 813 dowodów rejestracyjnych i 5 957 926 pozwoleń czasowych.

Dane do systemu internetowego dostarczają również Stacje Kontroli Pojazdów, które przeprowadzają obowiązkowe badania techniczne – wprowadzają wyniki badań i stany liczników kontrolowanych pojazdów. Z poprzednim roku stacje w całej Polsce wykonały 17 654 508 badań technicznych z wynikiem pozytywnym, 615 177 zakończyło się negatywnie, a 7 683- przerwano.

Liczba e-usług i korzyści z nimi związanych stale rośnie. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że od października 2018 roku kierowcy nie muszą już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani polisy ubezpieczeniowej. Policja i inne uprawnione służby mogą skontrolować te dane zdalnie. Poprzez CEPiK możliwe jest ponadto wirtualnie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego - równie skuteczne jak jego realne zatrzymanie.