Logo
WiadomościAktualnościCzesi mają już 1002 km autostrad

Czesi mają już 1002 km autostrad

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan

Prezydent Václav Klaus otworzył oficjalnie 17,2 km odcinek nowej autostrady łączącej Ostrawę z Boguminem, a więc dochodzący do granicy z Polską.

Czesi mają już 1002 km autostrad
Auto Świat
Czesi mają już 1002 km autostrad

To historyczny moment dla naszych południowych sąsiadów, gdyż została przekroczona granica tysiąca kilometrów autostrad. Do końca 2007 roku ma być jeszcze przekazany do eksploatacji siedmiokilometrowy odcinek autostrady D3 w południowych Czechach.

Budowa ta objęła 4 duże rozjazdy, 44 mosty i 7,3 km ekranów chroniących mieszkańców przed hałasem pojazdów. Całkowite koszty osiągnęły 16,4 mld Kč. Ostrawa jest trzecim czeskim miastem, obok Pragi i Brna, przez które przebiega autostrada. Liczący 17 kilometrów odcinek miał dotychczas oznaczenie D47, ale ze względu na włączenie w przyszłości do 377 km autostrady łączącej to miasto z Brnem i Pragą, zmieni nazwę na D1. To także przybliżenie do Polski, ale w naszym kraju budowa tego ważnego odcinka, wiodącego przez Katowice do Gdańska, przebiega znacznie wolniej.

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan
Powiązane tematy: