W Europie kangur to co najwyżej egzotyczne zwierzę znane z zoo. W Australii to już całkiem poważny problem szczególnie dla zmotoryzowanych. Według statystyk australijskiego stowarzyszenia ubezpieczycieli (AAMI) kangury są odpowiedzialne za 9 na 10 wypadków drogowych z udziałem zwierząt. A to już wyzwanie dla inżynierów odpowiedzialnych za systemy bezpieczeństwa we współczesnych samochodach.

Volvo już  od 2015 roku prowadzi badania nad systemem wykrywania kangurów i awaryjnego hamowania, by uniknąć kolizji lub przynajmniej zminimalizować jej skutki. Układ bazuje na danych z radaru oraz zwykłej kamery video, czyli tych samych komponentów, które są wykorzystywane do wykrywania m.in. zwierząt takich łosie, renifery czy krowy. Jednak to co sprawdza się w Europie nie jest aż tak przydatne w Australii. Dlaczego?

Podczas jazd testowych po australijskich drogach szybko dostrzeżono istotne problemy związane nie tylko z identyfikacją ale także właściwą oceną odległości. System nie radzi sobie z oszacowaniem dystansu, gdy zwierzę porusza się w charakterystyczny dla siebie sposób (skoki). Okazało się, że gdy kangur znajduje się przez chwilę w powietrzu, to wówczas komputer błędnie ocenia, że obiekt znajduje się dalej niż w rzeczywistości. Innymi słowy: każdy skok kangura to dla komputera prosta informacja: zwierzę raz jest bliżej a raz dalej od zderzaka.

Volvo testuje system wykrywania kangurów i innych zwierząt
Volvo testuje system wykrywania kangurów i innych zwierząt

Póki co Volvo nie precyzuje jak duże różnice są w ocenie odległości. Najwyraźniej jednak skala błędu jest na tyle duża, że po prostu nie ma się czym chwalić. Bez względu jednak na to czy będzie to kilkadziesiąt cm albo parę metrów właściwa ocena dystansu i dopasowania siły hamowania staje się bardzo ważna. Któżby chciał przeżyć awaryjne hamowanie przed zwierzęciem, które znajduje się bardzo daleko przed samochodem?

W Volvo nie kryją, że problem ma wpływ nie tylko na już dobrze znane systemy wspomagania kierowcy ale także na rozwiązania, które trafią do samochodów autonomicznych. Łatwo wyobrazić sobie koszmar inżynierów – by sparaliżować ruch samochodów autonomicznych wystarczy wypuścić trochę kangurów na ulice zatłoczonych miast. Ericsson uspokaja jednak, że wystarczy sprawne wykrywanie zagrożeń i natychmiastowe wysyłanie ostrzeżeń do innych użytkowników dróg (w ramach łączności Car 2 Car), by wzmóc uwagę kierowców, którzy w razie potrzeby przejmą kontrolę nad prowadzeniem.

Ericsson i Volvo to niejedyne firmy, które pracują nad „sprawą kangura”. W Australii testy autonomicznej jazdy prowadzi także Mercedes, który również bada system rozpoznawania zwierząt.