Popularny kanał pokazujący wybryki kierowców na polskich drogach "Stop Cham" opublikował nagranie, które poruszyło internautów. Widać na nim, jak przy prędkości ok. 120 km na godz. rower wypada z bagażnika, znajdującego się na dachu auta, po czym spada na jezdnię.

"Droga ekspresowa S1 okolice Żywca Nieodpowiednia zabezpieczony rower spada na jezdnie tuż przed rozpędzone auto. Pamiętajcie!!! Sprawdźcie kilka razy zamontowanie rowerów, zanim ruszycie w drogę!" – taką relację i przestrogę zamieścił pod filmem jego autor.

Kierowca auta z wideorejestratorem popisał się nie lada refleksem i szybko zahamował.

Komentujący sugerują, że kierowca z rowerami na dachu mógł nie zastosować się do zaleceń producenta uchwytu dotyczących dopuszczalnej prędkości. Inni uważają, że ten film to również świetny przykład, jak ważne jest zachowanie odstępu od innych aut.

Jak odpowiednio zabezpieczyć rower?

Wykorzystanie uchwytów mocowanych do belek dachowych jest bardzo popularną metodą instalacji bagażnika do przewozu rowerów. Mają one wiele zalet: można je zamontować na większości aut, nie zasłaniają świateł pojazdu ani tablicy rejestracyjnej, a przewożone rowery nie są tak bardzo narażone na zabrudzenie.

Trzeba się jednak liczyć ze zwiększonym oporem powietrza, który nieco utrudnia manewry i – tak jak w przypadku na filmie – przy nieprawidłowej prędkości może skończyć się wypięciem roweru z uchwytu. Przy dłuższych trasach warto pomyśleć o bagażniku montowanym na hak holowniczy.