• Drogówka otrzyma nowe laserowe mierniki, które mają służyć do wykrywania także innych wykroczeń niż przekroczenie dopuszczalnej prędkości
  • Nowy sprzęt powinien rejestrować zdjęci i filmy, by udokumentować np. przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie ciągłej linii
  • Prócz mierników prędkości policja planuje w tym roku kupić także elektroniczne testery do wykrywania narkotyków
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Pora na nowy sprzęt dla służb kontroli ruchu drogowego. Komenda Główna Policji przeznaczyła aż 8,4 mln zł na duży zakup nowych laserowych mierników prędkości. W postępowaniu przetargowym nastąpiło już publiczne otwarcie ofert.

Okazuje się, że duży przetarg nie wzbudził zbyt dużego zainteresowania. Do postępowania zgłosiła się tylko jedna firma. To warszawskie Safety Camera Systems, które przed laty dostarczyło ponad 450 laserowych mierników prędkości Ultralyte do Komendy Głównej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Oferent proponuje za sprzęt 7,8 mln zł, czyli znacznie mniej niż KGP zarezerwowała na zakupy (8,4 mln).

Choć w informacji z otwarcia ofert nie wskazano szczegółów dotyczących proponowanego sprzętu, to nietrudno wytypować co może otrzymać polska drogówka (zapewne TruCaM lub podobne). KGP poszukuje bowiem mierników z funkcją wykonywania zdjęć lub rejestracji filmów dokumentujących popełnione wykroczenie. Docelowo urządzenia mają służyć nie tylko do pomiaru prędkości, ale także rejestracji takich wykroczeń jak przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie ciągłej linii. Nowe mierniki powinny być przygotowane do pomiaru z odległości co najmniej 1200 m oraz pracy w szerokim zakresie temperatury (od -20 st. C do +50 st. C).