Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Dzieci jadą na kolonie? Lepiej sprawdzić kierowcę i autokar

Dzieci jadą na kolonie? Lepiej sprawdzić kierowcę i autokar

Szkoła się skończyła, a tysiące dzieci w całej Polsce ruszają na kolonie. Policja oraz Inspekcja Transportu Samochodowego, jak co roku, rozpoczynają więc akcję kontroli autobusów, które wiozą najmłodszych na wypoczynek. Funkcjonariusze apelują, by w razie jakichkolwiek wątpliwości, natychmiast informować o nich policjantów lub funkcjonariuszy ITD.

Autobusy szkolne
Autobusy szkolneŹródło: GITD / GITD

W setkach miejsc w Polsce właśnie zaczynają działać punkty, w których będą kontrolowane autobusy wożące dzieci na kolonie i obozy. Policjanci przygotowali przy tym wykaz takich stałych miejsc, w których funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Pełna lista wraz z adresami i numerami telefonów kontaktowych została umieszczona na stronie policji.

Policja przypomina też, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autobusu wiozącego dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu jest szansa uniknięcia dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu. W podobny sposób można też zgłosić swoje wątpliwości funkcjonariuszom ITD. Takie zgłoszenie należy kierować do najbliższego wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego.

Oczywiście trwają także kontrole ciężarówek i autokarów z wykorzystaniem m.in. mobilnych stacji diagnostycznych, specjalistycznych zestawów kontrolnych, czy też urządzeń rejestrujących prędkość. Inspekcja będzie prowadzić kontrole autokarów, zarówno w specjalnie wyznaczonych punktach, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Warto dodać, że w trakcie ubiegłorocznych wakacji tylko inspektorzy ITD skontrolowali w sumie 1670 autokarów – zatrzymano 71 dowodów rejestracyjnych (4,3%), w tym w 17 przypadkach (1%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny pojazdów konieczne było również wydanie zakazów dalszej jazdy. W 465 (28%) przypadkach czynności zakończono nałożeniem mandatów karnych. Inspektorzy udaremnili dalszą jazdę dwóm kierowcom autokarów będących pod wpływem alkoholu.

Powiązane tematy:Autokary
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków