W środowej akcji, która rozpoczęła się o godzinie 6 rano, w sumie weźmie udział około 5 tys. policjantów ruchu drogowego w całym kraju. Jak przekazał podinsp. Kobryś funkcjonariusze "zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego".

Dodał, że policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin. "Funkcjonariusze będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska" - wskazał policjant, który dodał, że sprawdzane będą również wszystkie niesprawności techniczne, w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas.

Kobryś poinformował, że akcja "SMOG" ma również charakter informacyjno-edukacyjny. "Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się wszystkim we znaki smog, to również +zasługa+ niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności" - dodał.

Środowe działania potrwają do godziny 22.