• BMW do 2025 roku planuje wprowadzić do oferty 25 zelektryfikowanych modeli z czego 12 będzie miało napęd czysto elektryczny
  • BMW połączy w pełni elektryczne oraz hybrydowe modele w jedną grupę, która będzie wyróżniała się oznaczeniem „i”.
  • Poza ofensywą samochodów elektrycznych BMW będzie walczyło o nowych klientów za pomocą potężnych SUV-ów X8 i X9

Wśród zelektryfikowanych aut znajdą się tak kompaktowe modele, limuzyny, jak również luksusowe SUV-y. Prezes BMW Harald Krueger ujawnił, że firma opatentowała prawa do nazw i1, i9, ix1 i iX9. Obecnie BMW ma w ofercie dwa modele wykorzystujące w nazwie literkę „i”. To całkowicie elektryczne i3, które występuje również w wersji z range extenderem oraz nowoczesna sportowa hybryda i8. Już wiadomo, że niebawem pojawi się i5 oraz i9.

Zapowiadane ekologiczne SUV-y będą oznaczane literkami „iX”. Jak zapewnił Krueger, w 2020 roku w salonach pojawi się w pełni elektryczne X3. BMW zapowiada też, że w 2021 roku rozpocznie się produkcja flagowego modelu z oznaczeniem i9. Można się również spodziewać, że na bazie i9 powstanie potężny crossover o oznaczeniu iX9.

Debiutująca w przyszłym roku seria 8 coupe produkowana w Dingolfing ma być oferowana w wersji elektrycznej, podobnie jak SUV (iX8), który powstanie na bazie tego modelu. Krueger nie potwierdził jednak informacji na temat modelu 8. Zapewnił natomiast, że powstanie sportowa wersja M8.

Poza ofensywą samochodów elektrycznych BMW będzie walczyło o nowych klientów za pomocą potężnych SUV-ów X8 i X9, które powstaną gównie z myślą o takich rynkach jak Bliski Wschód, Chiny, Rosja i USA.

W przyszłym roku na rynku pojawią się dwa nowe SUV-y, kompaktowe X2 oraz X7, w którym zmieszczą się trzy rzędy foteli. Tym samym gama SUV-ów oferowanych przez BMW zwiększy się do 7. Kruger zaznaczył, że już dziś trzecią część sprzedaży BMW stanowią modele ze znaczkiem X.

BMW połączy modele w pełni elektryczne oraz hybrydowe w jedną grupę, która będzie wyróżniała się znaczkiem „i”. Firma oczekuje, że tego roku do klientów trafi 100 tys. samochodów zelektryfikowanych. W ciągu pierwszych 10 miesięcy sprzedano już ponad 78 tys. takich aut. Prognoza BWM przewiduje, że w przyszłym roku sprzedaż skoczy do aż 150 tys. egzemplarzy. Dzięki ofercie modeli ze znaczkiem „i” firma przyciągnęła do marki wielu nowych klientów. Ponad 90 tys. z 200 tys. sprzedanych samochodów zelektryfikowanych stanowi model i3s.

Krueger potwierdził, że BMW planuje do 2025 roku wprowadzić do oferty

25 zelektryfikowanych modeli, z czego 12 będzie miało napęd czysto elektryczny. Prognoza przewiduje, że takie samochody będą stanowić od 15 do 25 proc. sprzedaży wszystkich samochodów BMW.

BMW obiecuje również, że dzięki nowym bardziej pojemnym bateriom piątej generacji zwiększy się zasięg samochodów elektrycznych. Koncepcyjny BMW i Vision Dynamics pokazany we Frankfurcie oferuje maksymalny zasięg na poziomie 600 km. W tej sytuacji Tesla ma podstawy, by czuć się zagrożona, tym bardziej że ostatnie wyniki finansowe firmy Elona Muska nie są optymistyczne.