Nagroda ta została przyznana modelowi Fiat Fiorino w uznaniu jego licznych i bardzo istotnych nowości, samochodowi jedynemu w swoim rodzaju, który powstał po to, aby zaspokoić potrzeby tych, którzy poszukują kompaktowego furgonu, ekonomicznego pod względem kosztów utrzymania, zwinnego w ruchu miejskim i podczas wszelkich manewrów związanych z jego parkowaniem.

Jury konkursu International Van of the Year w szczególności doceniło fakt, że Fiorino stworzył nowy segment na rynku.

Dzięki Fiorino klienci tego segmentu rynku mają możliwość nabycia samochodu dostawczego "szytego na miarę" ich potrzeb w pracy i rodzaju prowadzonej działalności: oferując ładowność 610 kg (z kierowcą), pojemność 2,5 metra sześciennego, długość przedziału ładunkowego 1,5 metra, Fiorino w pełni odpowiada na te potrzeby.

Według członków Jury, nowy Fiat Fiorino jest produktem wyjątkowym i innowacyjnym pod względem wymiarów, stylu, wyposażenia związanego z bezpieczeństwem oraz ochroną środowiska. Pod każdym względem Fiorino prezentuje się jako samochód idealnie zaprojektowany, wysoce funkcjonalny, o wyjątkowo dobrej relacji oferowanej jakości do ceny oraz zaletach związanych z ekonomicznością, które to odpowiadają na najważniejsze kryterium brane pod uwagę przez członków Jury, tzn. gotowość pojazdu do zaoferowania efektywnego wkładu w transport drogowy towarów.

Fiat Fiorino ma 3,86 m długości, 1,72 m wysokości i 1,71 m szerokości: Dzięki kompaktowym wymiarom zewnętrznym samochód może łatwo poruszać się w każdym centrum miasta, a dodatkowo ułatwia to średnica skrętu wynosząca zaledwie 9,95 m.

Fiorino, charakteryzuje się dynamiką bez względu na rodzaj przewożonych towarów czy wybraną drogę. Jest to zasługa dwóch jednostek napędowych będących w ofercie - benzynowego silnika 1.4 o mocy 73 KM i wysokoprężnego 1.3 Multijet o mocy 75 KM (dostępnego także z filtrem cząstek stałych), oba wyróżniają się niezawodnością, poszanowaniem środowiska, a przede wszystkim osiągami i zmniejszonymi kosztami użytkowania (zużycie paliwa oraz utrzymanie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że Fiorino z silnikiem 1,3 Multijet może pokonać dystans 1.000 km na jednym pełnym tankowaniu (4,5 l/100 km w cyklu mieszanym) przy emisji CO2 wynoszącej zaledwie 119 g/km, co jest wartością najlepszą w tym segmencie.

Prestiżowa nagroda “International Van of the Year 2009" przyznana dla Fiata Fiorino jest więc potwierdzeniem docenienia tego modelu ze strony klientów europejskich, a jednocześnie obietnicą “dotarcia tam, gdzie inni nie potrafią "- jak brzmi główne hasło kampanii reklamowej Fiata Fiorino.

W rzeczywistości, od chwili premiery (w grudniu 2007 w Europie, na rynku polskim premiera w lutym b.r.) aż do połowy września 2008 roku, Fiorino zebrał w sumie 28.000 zamówień na wersje furgon i kombi.