Moda na rowery firmowane przez znanych producentów samochodów nie ominęła Mercedesa. Marka ma w swojej kolekcji kilka różnych modeli, które przygotowane są przez wyspecjalizowanych producentów specjalnie na zlecenie koncernu ze Stuttgartu. Za najnowszą tegoroczną kolekcję odpowiada niemiecka marka Focus. Założył ją w 1992 roku Mike Kluge, czyli czterokrotny medalista mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym (trzy złote i jeden srebrny medal). Obecnie firma należy do Derby Cycle, czyli największego producenta rowerów w Niemczech.

Tak wygląda najtańszy rower Mercedes Benz z nowej kolekcji. To wersja fitness za 4067 zł
Tak wygląda najtańszy rower Mercedes Benz z nowej kolekcji. To wersja fitness za 4067 zł

Focus przygotował dla Mercedesa cztery nowe modele o dość wymownych nazwach: górski Mountainbike, szosowy Racing Bike, fitnessowy Fitness Bike oraz trekkingowy Trekking Bike. Wszystkie (jak to zwykle bywa) to przysłowiowe składaki, czyli rowery zbudowane z komponentów od cenionych wyspecjalizowanych firm. Część osprzętu pochodzi od japońskiej firmy Shimano. Hamulce pochodzą od Tektro. Amortyzatory zapewnia Suntour i RockShox. Opony dostarczają Continental oraz Schwalbe. Oczywiście klasa zastosowanych komponentów ma przełożenie na cenę. W przypadku Shimano wykorzystano komponenty ze średniej i wyższej półki, ale na pewno nie najwyższej. W górskiej wersji zainstalowano komponety z serii SLX i Deore. W szosowej wykorzystano zaś podzespoły z dwóch serii: bardzo cenionej Ultegra oraz zbliżonej 105.

Rower górski Mercedes Benz. Nie jest tani. Cena ponad 12 000 zł
Rower górski Mercedes Benz. Nie jest tani. Cena ponad 12 000 zł

Zależnie od modelu rowery są oferowane w kilku rozmiarach ramy oraz na kołach o różnej wielkości. Różnią się nie tylko wyposażeniem ale i masą. Najlżejszy jest model szosowy. Waży zaledwie 7,9 kg m.in. dzięki zastosowaniu bardzo lekkiej karbonowej ramy. Z karbonu zbudowano także ramę do wersji górskiej, która razem z kompletnym wyposażeniem waży zaledwie 11,4 kg. Będzie zatem można ją bez trudu załadować na bagażnik dachowy, co nie jest takie oczywiste w przypadku popularnych i niedrogich rowerów.

Mercedes znany jest z tego, że lubi się cenić. W przypadku rowerów nie ma również mowy o wyjątku. Za wersję trekkingową trzeba będzie zapłacić 4881 zł a za fitnessowa 4067 zł. Górski model kosztuje 12198 zł. Równie wysoką pozycję w cenniku zajmuje także wersja szosowa: kosztuje także 12198 zł.