Zawodnicy i zaproszeni goście spotkali się w Juracie przy hotelu Bryza, gdzie miały się odbyć się ostatnie w tym roku zawody z cyklu Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w kitesurfingu FORD KITE CUP.

Dotychczas rozegrane zostały trzy etapy Pucharu Polski: 22-24 maja w Chałupach, 11-14 czerwca w Rewie i 10-12 lipca w Łebie.

Tym razem niestety nie udało się rozegrać czwartego etapu Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w kitesurfingu, ponieważ w Juracie nie wiało. W związku z tym do klasyfikacji końcowej Pucharu Polski Ford Kite Cup 2009 liczyły się wyniki uzyskane przez zawodników podczas poprzednich, trzech etapów zawodów.

Choć nie wiało, to poza zawodnikami nikt nie mógł narzekać: pogoda była bowiem wspaniała - było ciepło i słonecznie. Atrakcją był Ford Kuga, który bez trudu wjechał na plażę, radząc sobie z piaskiem...

W oczekiwaniu na wiatr zawodnicy próbowali swoich sił na „Stand up paddle boards” –SUP. Do wyścigów zgłosiło się osiem trzyosobowych teamów, w tym jeden kobiecy. W finale znalazły się teamy Orange i Świstaka. Po zaciętym aż do ostatnich metrów pojedynku zwyciężyła grupa Świstaka w składzie: Filip „Świstak” Porzucek, Marek „Murphy” Zach i Łukasz „Książę” Ceran.

W konkursie ewolucji na „kiteroomingu” wśród dziewcząt najlepsza okazała się Asia Litwin, natomiast niedoścignionym mistrzem tej konkurencji okazał się Marek Rowiński Jr, który nieznacznie wyprzedził „wymiatacza” ze swojego teamu Mateusza Derletę. Marek i Mateusz pokazali niezwykłą wręcz siłę, zwinność i kreatywność, dzięki której dołożyli sporo nowych elementów do swojego ubiegłorocznego repertuaru. Tym bardziej zrozumiały jest postęp jakiego dokonali na kajcie oraz awans w rankingu Pucharu Polski Ford Kite Cup.

W „Super Session” najlepszym trickiem popisał się Tomek Daktera wykonując Back Mobe7. Drugie miejsce wywalczył Marek Zach trickiem –Low Mobe, a trzecie Victor Borsuk za trick Hasselhof. Wśród kobiet i juniorów wygrała Asia Litwin wykonując bezbłędnie Blind Judge. Najlepszy trick w ocenie sędziów wśród Mastersów zaprezentował Tomek Lebecki- Raley to wrapped SHP.

Do drugiego konkursu SUP zgłosiło się 16 osób, w tym jedna dziewczyna - Michalina Laskowska, która dzielnie stawiała czoła panom.W czteroosobowym finale znaleźli się bracia Daniel i Dawid Kozirogowie oraz Marek Zach i Łukasz Maciejewski. Bracia niestety solidarnie pomylili trasę i w ten sposób oddali pole Markowi i Łukaszowi. W tej sytuacji zwycięzcą został Murphy wyprzedzając Łukasza.

Mimo pewnego niedosytu cały sezon należy uznać za bardzo udany. Poprzednie edycje Pucharu Polski Ford Kite Cup w Chałupach, Rewie i Łebie dostarczyły dużo wiatru dzięki czemu udało się rozegrać większość zaplanowanych konkurencji, a zawodnicy pokazali znacznie wyższe umiejętności niż w poprzednim roku.

Objawieniem sezonu są Asia Litwin, Tomek Daktera, a także zawodnicy Kite teamu: Mateusz Derleta, Marek Rowiński Jr i Łukasz Maciejewski.

Oficjalne wyniki Pucharu Polski Ford Kite Cup 2009:

Kategoria Freestyle Open: 1. Victor Borsuk; 2. Maciek Kozerski; 3. Tomek Daktera.

Kategoria Freestyle Kobiet: 1. Karolina Winkowska; 2. Asia Litwin; 3. Wiktoria Boszko.

Kategoria Freestyle Masters: 1. Tomek Janiak; 2. Marcin Maciejewski; 3. Ryszard Derleta.

Kategoria Freestyle Juniorzy młodsi: 1. Asia Litwin; 2. Michał Maciejewski.

Kategoria Freestyle Juniorzy starsi: 1. Tomek Daktera; 2. Mateusz Derleta; 3. Marek Rowiński jr.

Ford Kite Cup to prestiżowe zawody kitesurfingowe, których pomysłodawcą oraz sponsorem tytularnym jest Ford Polska, a sponsorem wspierającym firmy Diverse (producent odzieży sportowej) oraz NAISH (producent sprzętu sportowego). W sezonie 2009 odbywa się już czwarta edycja Pucharu Polski i Mistrzostw Polski Ford Kite Cup.