Agencja prasowa Bloomberg poinformowała w zeszłym tygodniu w odwołaniu do wiarygodnych źródeł, że amerykański koncern General Motors rozważa w ramach restrukturyzacji sprzedaż niektórych swoich marek. Oszczędności miałyby ułatwić spółce uzyskanie rządowych pożyczek w wysokości 12 mld dolarów. O sprzedaży niektórych spółek koncernu spekulowano już latem. General Motors rzekomo poddaje analizie, czy sprzedaż marek Saturn, Saab i Pontiac byłaby korzystna dla koncernu. Wyniki analizy powinny być znane w tym tygodniu. Już w czerwcuzadecydowano o sprzedaży marki Hummer.

Koncern General Motors w chwili obecnej stara się rozwiązać trudną sytuację dotyczącą środków eksploatacyjnych, a właśnie sprzedaż wybranych marek mogłaby być częścią strategii, na podstawie której koncern mógłby uzyskać pomoc ze strony amerykańskiego rządu. GM na początku listopada wydało informację, że do końca roku potrzebuje w gotówce co najmniej 11 mld dolarów i nie przetrwa bez pomocy finansowej.

Senat USA dwa tygodnie temu odrzucił wnioski wszystkich trzech amerykańskich koncernów (GM, Ford, Chrysler) o pomoc finansową w całkowitej wysokości 25 mld dolarów, zarazem wezwał je do stworzenia szczegółowych planów restrukturyzacji. Spółki miały czas do wtorku 2 grudnia. Amerykańscy ustawodawcy mają o pomocy zadecydować w tym tygodniu lub w poniedziałek 8 grudnia.

Źródło: Bloomberg, Reuters