General Motors może zamknąć dwie fabryki Opla/Vauxhalla w Europie - w niemieckim Bo-chum i brytyjskim Ellesmere Port. Taką informację podał "The Wall Street Journal". W ten sposób Amerykanie mieliby przyspieszyć poprawę sytuacji europejskiej części koncernu.

- Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby Opel wyszedł ze strat i znów odnosił sukcesy - napi-sał w oświadczeniu prasowym rzecznik GM Jay Cooney. W Bochum pracuje 3,1 tys. osób, w Ellesmere - 2,1 tys.

Europejskie operacje ma wesprzeć także przyspieszone przeniesienie części produkcji Chevro-letów z Korei Południowej do którejś z fabryk Opla, przy czym najczęściej wskazywano na Gliwice. Nie będzie to jednak łatwy manewr, bo takiej przeprowadzce sprzeciwiają się ko-reańskie związki zawodowe.

Prezes GM Dan Akerson w rozmowie z "Rz" na początku stycznia nie ukrywał, że traci cierpliwość do permanentnych strat w europejskiej części koncernu. Od roku 1999 Opel stracił 14,5 mld dol., w ciągu 9 miesięcy 2011 - prawie 600 mln dol. Dowodem tej kończącej się cierpliwości było wysłanie do Europy najskuteczniejszych w cięciu kosztów ludzi w GM, zwłaszcza Steve'a Girskiego, wiceprezesa koncernu, który teraz szefuje GM w Europie. Poro-zumienie ze związkami w Niemczech i Wlk. Brytanii ma ułatwić szef United Auto Workers, amerykańskiego związku pracowników motoryzacji, Bob King, który wszedł do rady nadzorczej Opla.

Informację "The Wall Street Journal" dementowało wczoraj kierownictwo Opla. Ale zakłady koncernu z niepokojem czekają na ogłoszenie w połowie lutego wyników finansowych. Od tego momentu restrukturyzacja koncernu może przyspieszyć.

Spokojna o przyszłość powinna być natomiast fabryka w Gliwicach, która przy obecnym po-ziomie jakości i efektywności powinna odgrywać w Oplu rolę wiodącą. Można przypuszczać, że obecne zmiany w kierownictwie Opla będą lepiej chronić fabrykę przed decyzjami podyk-towanymi polityką, a nie ekonomią: w ubiegłym roku pod naciskiem niemieckich związków zawodowych produkcję astry IV uruchomiono także w Russelsheim, choć Gliwice, gdzie koszty są dużo niższe, mają niewykorzystane 20 - 30 proc. zdolności produkcyjnych.

Autorzy: Adam Woźniak, Danuta Walewska