Najwyraźniej koreańska marka ma zamiar odcinać kupony od sukcesów w Rajdowych Mistrzostwach Świata i w chwale ostatnich wygranych prezentuje swój pierwszy sportowy model – i30 N. To właśnie tą literą będą oznaczane przyszłe sportowe odmiany modeli Hyundaia.

Dlaczego N? Inspiracją była zarówno nazwa miejsca, w którym zbudowano sportową odmianę „i30-ki” (centrum badawczo-rozwojowe w Namyang), jak i charakterystyczne sekwencje zakrętów na słynnym torze Nurburgring, które z lotu ptaka układają się w literę N. Co prawda auto stworzono w Namyang – globalnym centrum badawczo-rozwojowym Hyundai Motor w Korei, ale to właśnie na niemieckim torze testowano i dopracowywano nową wersję N. Samochód podczas jazd próbnych pokonał tam 10 000 km!

Stylistyczny minimalizm

Hyundaia i30 N zbudowano na bazie wersji 5-drzwiowej. Samochód ma zmodyfikowany grill – Hyundai określa go mianem „kaskadowy” – większe wloty powietrza w zderzaku i czerwoną listwę na jego dole. Z tyłu pojawiły się: trójkątne światło trzeciego stopu umieszczone w dachowym spoilerze i dwie końcówki wydechu. Co ciekawe, dźwięk nie jest tu generowany sztucznie, z głośników – pochodzi z wydechu wyposażonego w klapki. Podobne rozwiązanie stosuje m.in. AMG.

We wnętrzu zmian nie ma tak dużo. Kolorem dominującym jest tu nie czerwony, jak to zwykle bywa u konkurentów, ale barwa niebieska. Kolorem tym wykończono kierownicę i dźwignię zmiany biegów. Dodatkowo na obu elementach pojawiła się logo N. Oczywiście fotele zastąpiono głębokimi „kubłami”. Na szczęście w „ence” obniżono także pozycję siedziska względem cywilnego i30.

Zegary na pierwszy rzut oka zmieniły się tylko nieznacznie. Ciekawostką jest jednak to, że zakres czerwonego pola LED-owego obrotomierza zmienia się w zależności od trybu jazdy (patrz niżej), a także wraz ze wzrostem temperatury oleju w silniku. Oczywiście i tu pojawił się element niebieski w postaci połyskującej obwódki w tym kolorze.

Na zmodyfikowanej kierownicy pojawiły się dwa przyciski w kolorze niebieskim. Tym po lewej stronie można wybrać jeden z trzech trybów jazdy: normalny, sportowy i ekologiczny. Po prawej stronie kierowca ma natomiast dostęp do przycisku oznaczonego flagą w kratę, uruchamiającego tryb N lub indywidualne ustawienia. Te można także wybierać za pośrednictwem dotykowego ekranu systemu multimedialnego.

Pomiędzy Golfem GTI i Golfem R

Auto jest napędzane czterocylindrowym, turbodoładowanym silnikiem o pojemności 2,0 l. Jednostka na początku będzie dostępna w dwóch wersjach mocy: 250 KM i 275 KM w wersji Performance. Obie jednostki zapewniają moment obrotowy na poziomie 353 Nm i maksymalną prędkość 250 km/h. Wersja o mocy 250 KM przyspiesza do 100 km/h w 6,4 s, wersja o mocy 275 KM – w czasie 6,1 s. Podane dane mogą ulec jeszcze zmianie podczas homologacji auta.

Hyundaia i30 N można zamówić wyłącznie z 6-biegową skrzynią manualną. Sprzęgło wzmocniono, tak samo, jak układ hamulcowy – zastosowano większe tarcze hamulcowe. Bazowa i30 chyba okazała się za mało sztywna, bo inżynierowie Hyundaia zastosowali rozpórkę między tylnymi siedzeniami.

Z kolei za trakcję odpowiada elektroniczna szpera, dzięki której łatwiej jest okiełznać moc przekazywaną na przednią oś. Oczywiście idealnie byłoby gdyby zastosowano szperę mechaniczną, ale tak naprawdę dopiero po pierwszych jazdach dowiemy się, jak „enka” radzi sobie z przeniesieniem tak potężnej mocy. Podczas światowej prezentacji mogliśmy auto wyłącznie obejrzeć.

Ceny

Wiadomo już, że model pojawi się w sprzedaży na rynkach europejskich do końca 2017 roku. Ale niestety nie znamy jeszcze cen. Patrząc na bezpośredniego konkurenta, czyli Golfa GTI Performance (245 KM, 5d), którego ceny zaczynają się od 128 030 zł, Hyundai musi być tańszy aby móc z nim konkurować. Jednak prawda jest taka, że Hyundai nie wiąże z tym modelem wielkich sukcesów sprzedażowych – i30 N ma poprawić wizerunek marki i pomóc jej odróżnić się mocniej od Kii. A jak wiadomo, z tym jak na razie, jest nie najlepiej.